2014 Salomon Spring Trail Series – Week 2

Back to trail series

3.2 MILE Long course Week 2
Men’s Open Divison – Long Course
1 Tristan Williams 28 19:08
2 Michael Farmer 24 19:58
3 Brent Trail 26 20:46
4 Jeremiah Hawkins 32 22:21
5 Adam Marsh 31 22:37
6 Ian Carlisle 22 23:39
7 John Lamneck 35 23:49
8 Bobby Langlands 21 26:56
9 Keith Hartshorn 40 27:25
10 Dan Buteau 42 27:51
11 Matt Burkett 30 27:57
12 Chris Brockett 24 30:46
13 Steve Korzen 44 46:26
Peter Gagnon 45 DNS
Dan Palmer 42 DNS
Women’s Open Divison – Long Course
1 Margaret Graciano 28 22:56
2 Leslie Beckwith 38 23:21
3 Kyla Brustin 33 25:23
4 Kate Lamneck 35 27:33
5 Susan Thompson 39 27:45
6 Laura Lombardo 39 27:51
7 Megan Johnson 27 28:49
8 Victoria Giron 40 31:38
9 Carrie Burkett 28 32:37
10 Michelle Hartshorn 38 35:10
11 Amy Wilson 43 39:08
12 Bethanie Bouchard 32 39:32
13 Andrea Berthiaume 44 42:27
14 Ashley Andy 25 43:32
15 Jennifer McCarthy 41 43:46
16 Gemini DeMers 23 54:09
Angela Lanzillo 43 DNS
Mariah Palmer 24 DNS
Lori Palmer 44 DNS
Men’s Masters Divison – Long Course
1 Paul Bazanchuk 59 22:25
2 Dan Doherty 52 24:12
3 Bill Earle 59 27:14
4 Andrew Howe 59 30:30
5 Mike Pelchat 59 30:58
6 Bryant Alden 48 32:04
7 Skip Spadaccini 57 33:07
8 Bruce Hill 58 37:41
9 Bill Paiva 55 39:32
10 Mike Brosnan 60 42:03
11 Moe Parent 58 43:29
Steven Fisher 47 DNS
Ben Wilcox 50 DNS
Men’s Junior Division – Long Course
1 Andrew Doherty 14 25:47
2 Braeden Cooney 12 56:14
Jeffrey Palmer 13 DNS
Women’s Masters Divison – Long Course
1 Laura Brockett 54 28:39
2 Patti Alden 48 31:27
3 Priscilla Gorveatt 53 35:10
4 Libby Smith 59 35:58
5 Madeleine Ryan 56 37:38
6 Sherrill Tracy 59 38:52
7 Donna Parent 54 43:29
8 CaroleAnne Andy 47 43:32
9 Elaine Lowe 48 51:42
10 Julie Cooney 41 56:22
11 Kelly Judson-Bacon 48 58:29
12 Brenda Adam 49 58:39
Women’s Grand Master Division – Long Course
1 Rosemary Good 67 41:10
Men’s Grand Master Division – Long Course
1 Jesse Walker 71 53:25
Women’s Junior Division – Long Course
1 Tabitha Fortin 13 64:40
Girl’s Youth Division – Long Course
1 Gianna Bouchard 10 64:31
Men’s Open Division – Short Course
1 Dean Rifanburg 41 18:45
2 Jamie Welch 38 27:22
Steven Iannuzzi 43 DNS
Men’s Master Division – Short Course
1 Rick Treiss 52 35:50
Women’s Open Division – Short Course
1 Jessica DellaValla 39 25:34
2 Linda Rich 44 26:38
3 Lauren Ripa 27 27:11
4 Gina Welch 35 29:01
5 Kelly Gagnon 39 32:59
Julie Ferland 29 DNS
Girl’s Youth Division – Short Course
1 Isabel Micucci 11 25:00
2 Molly DellaValla 7 25:33
3 Cora Treiss 9 35:50
4 Grace Brickley 8 38:16
5 Emma LaPierre 9 39:03
5 Aine Muzerall 7 39:03
Boy’s Youth Division – Short Course
1 Parker Welch 8 27:15
Boy’s Youth Division – MINI Course
1 Joseph Boyer 9 11:07
2 Joseph DellaValla 6 26:21
3 John DellaValla 2 26:23
Men’s Open Division – MINI Course
1 Joe DellaValla 39 26:24
Women’s Master Division – MINI Course
1 Sally Grand 48 11:08
Women’s Walking Divison – Long Course
1 Sue Wemyss 54 46:52
2 Laurel Smith 56 49:15
3 Kim Hoyt 34 57:10
4 Christine Fleming 63 66:38
4 Kim Henry 66 66:38
6 Karen Keller 45 74:19
Women’s Walking Divison – Short Course
1 Karen Aubin 52 37:51
2 Susan Chapman 65 39:29
3 Leann Muzerall 48 39:35
4 Liz Brickley 45 39:47
4 Tina LaPierre 43 39:47
6 Peggy Brickley 46 40:40
7 Sharon O’Neill 56 42:54
8 Ann Phair 57 49:54
8 Denise Spoor 54 49:54
8 Rondi Stearns 55 49:54
back to top