Fall Trail Running Series – 2009 Results

         

« Back to Salomon Fall Trail Running Series Home

Place Name Age Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Week 5 Week 6
                 
Men’s Open Divison – Long Course            
1 Tim Bernier 40 32:04 29:50 29:30 DNS 29:40 29:41
2 Daren Levitt 44 32:31 30:33 DNS 30:28 DNS 30:26
  Dean Rifanburg 36 DNS 26:42 26:56 27:00 27:37 DNS
  Dennis Morgan 41 36:41 35:09 34:49 DNS 33:20 DNS
  Ryan Triffitt 34 26:55 28:01 33:03 30:43 DNS DNS
  Joe Orsino 43 30:44 28:50 DNS DNS DNS DNS
                 
Women’s Open Divison – Long Course            
1 Meridith Piotrow 41 28:29 28:11 28:08 27:41 27:20 28:34
2 Meg Skidmore 24 31:48 DNS 28:00 28:16 28:31 29:20
3 Susan Thompson 34 DNS 29:49 29:27 DNS 31:23 32:27
4 Becky Oleson 42 DNS 36:05 33:53 34:28 DNS 35:27
5 Mary Doherty 45 37:38 38:09 36:13 36:51 35:35 35:52
6 Caryn Robinson 44 DNS *DNS 35:25 DNS 39:33 37:19
7 Sandra Chandler 43 40:21 38:00 35:50 DNS 39:35 44:54
  Andrea Plante 44 37:02 34:46 34:05 DNS 35:47 DNS
  Tracey Hanson 28 DNS 38:09 DNS 38:44 42:19 DNS
  Jenn Dougherty 37 48:26 41:20 DNS 40:57 *DNS DNS
                 
Men’s Masters Divison – Long Course            
1 Steve Piotrow 46 24:29 23:02 23:05 22:55 27:23 23:14
2 Jeff Arsenault 52 28:00 26:56 26:56 26:48 DNS 29:14
3 Mark Ahlstrom 49 32:10 29:29 28:51 29:03 29:29 29:26
  Skip Spadaccini 52 35:34 34:21 DNS 34:52 45:10 DNS
  Bruce Hill 53 DNS *DNS DNS 39:22 *DNS *DNS
  Steve Jackson 51 28:27 25:49 *DNS *DNS DNS *DNS
                 
Women’s Masters Divison – Long Course          
1 Tami Hartley 47 41:16 DNS 39:01 41:50 39:39 42:06
2 Rosemary Good 63 *DNS 43:05 DNS DNS 45:07 42:49
3 Madeleine Ryan 51 44:48 39:34 DNS 45:08 DNS 45:17
                 
Men’s Grand Master Division – Long Course          
1 Peter Szawlowski 67 32:29 31:02 30:58 31:01 30:40 31:16
2 Jesse Walker 66 48:58 46:04 44:31 49:19 48:56 49:42
                 
Women’s Grand Master Division – Long Course          
1 Liz Szawlowski 76 50:01 46:47 45:40 45:21 45:38 47:22
                 
Men’s Junior Division – Long Course            
1 Timmy Ryan 12 *DNS DNS DNS 32:48 DNS 32:11
                 
Boy’s Youth Division – Long Course            
1 Darren Piotrow 10 *DNS *DNS *DNS *DNS *DNS 32:59
2 Dennis Morgan Jr 10 37:13 39:30 43:15 DNS DNS 35:17
3 Andrew Doherty 10 *DNS *DNS 36:12 *DNS *DNS *DNS
                 
                 
Men’s Open Divison – Short Course            
1 Bruce Hill 53 27:08 DNS DNS *DNS 30:13 29:10
2 Steve Jackson 51 *DNS *DNS 31:09 31:56 DNS 29:32
                 
Women’s Open Division – Short Course          
1 Christine Thompson 41 27:00 26:03 DNS 27:05 26:36 26:59
  Kassie Fenn 27 37:18 DNS 35:45 34:15 37:13 DNS
  Nicky Pizzo 37 37:18 DNS 35:45 DNS 37:13 DNS
                 
Women’s Master Division – Short Course          
1 Celeste Welsh 52 DNS 29:43 28:24 27:12 27:56 27:04
2 Victoria Hill 50 29:07 DNS DNS 29:38 30:13 29:10
  Deb Stewart 52 DNS 37:24 35:08 DNS DNS DNS
                 
Men’s Junior Divison – Short Course            
  Timmy Ryan 12 24:25 DNS DNS *DNS DNS *DNS
                 
Boy’s Youth Division – Short Course            
1 Andrew Doherty 10 27:57 25:58 *DNS 25:50 26:27 24:56
2 Foster Piotrow 8 25:28 25:47 25:18 23:20 24:45 26:16
  Darren Piotrow 10 22:34 22:42 23:01 22:40 22:01 *DNS
                 
Girl’s Youth Divison – Short Course            
1 Ava Jackson 11 30:59 DNS 31:06 31:56 DNS 29:32
2 Madisyn Buteau 6 50:45 DNS DNS 47:20 41:55 42:09
3 Olivia Bouchen 7 50:45 DNS 51:04 47:52 51:27 53:05
4 Olivia Deblois-Hill 9 DNS 54:31 DNS 53:33 54:35 54:59
5 Sydney Deblois-Hill 5 DNS 55:29 DNS 54:18 54:47 55:03
  Emma Plante 9 37:08 35:24 35:22 DNS 38:02 DNS
                 
Boy’s Youth Divison – Mini Course            
1 Sean Morgan 5 15:55 15:15 17:00 DNS DNS 17:45
                 
Men’s Walking Division – Long Course            
1 Peter Neill 50 DNS 56:08 49:52 DNS 46:44 49:03
                 
Women’s Walking Divison – Long Course          
1 Luci Ruppel 57 *DNS 47:38 48:19 47:24 46:58 48:21
2 Patty Bennett 43 *62:30 62:30 DNS 59:48 52:16 62:25
2 Mary Power 51 *62:30 62:30 DNS 59:59 DNS 62:25
  Angela Brown 41 45:46 43:41 DNS 44:07 49:11 DNS
  Susan Morgan 39 49:50 51:00 49:12 48:09 DNS DNS
  Kelley Ruel 40 DNS 50:59 51:54 50:53 DNS DNS
  Holly Thoms 38 DNS 50:59 51:54 50:53 DNS DNS
  Kelley Evans   DNS DNS DNS 59:50 DNS DNS
  Lisa Baillargeon 42 52:09 50:59 51:54 DNS DNS DNS
                 
Men’s Walking Divison – Short Course            
1 Matt Buteau 32 51:17 DNS DNS 47:32 41:57 42:37
2 Hank Benesh 28 DNS DNS 65:14 57:49 60:11 54:51
3 Arthur Hill 43 DNS 55:51 DNS 54:31 54:54 55:56
                 
Women’s Walking Divison – Short Course          
1 Sue Wemyss 49 35:28 DNS 50:30 34:57 DNS 34:21
2 Sharon O’Neil 51 46:41 44:59 DNS 46:06 45:43 46:54
3 Christine Fleming 58 57:50 50:32 55:38 50:05 49:59 48:01
4 Jen Gallant 33 51:17 DNS 51:26 DNS 52:34 53:53
5 Martha Benesh 60 DNS DNS 65:22 57:49 60:11 54:49
6 Donnalee Deblois 44 DNS 55:56 DNS 54:54 37:06 55:56
  Pam Hall 62 45:01 41:56 43:24 42:28 DNS DNS
  Karen Jensen 66 DNS DNS 67:06 73:44 60:11 DNS

« Back to Salomon Fall Trail Running Series Home

back to top