Montrail Fall Trail Running Series – Results

« Back to Salomon Fall Trail Running Series Home

Place Name Age Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Week 5 Week 6
                 
Men’s Open Divison – Long Course              
1 Ryan Triffitt 32 27:03 DNS 25:37 DNS 25:56 25:31
2 Tim Bernier 38 DNS 28:29 27:16 27:37 27:52 27:18
3 Chris Meier 34 DNS 34:46 DNS 32:06 35:19 31:11
4 Clinton King 26 *DNS *DNS *DNS *DNS *DNS 34:22
5 Kevin Flanagan 43 37:55 37:27 38:56 39:28 41:11 35:44
  John Sanders 41 29:58 27:59 27:32 28:11 DNS DNS
  Mark Waltham 29 DNS DNS 32:33 DNS DNS DNS
  Daren Levitt 42 30:27 DNS DNS DNS DNS DNS
                 
Women’s Open Divison – Long Course              
1 Susan Thompson 32 30:47 29:30 29:39 30:36 29:47 30:35
2 Mary Doherty 43 34:41 33:41 DNS 35:17 34:31 34:05
3 Tami Hartley 45 DNS 39:36 37:23 37:59 DNS 35:30
4 Becky Olson 40 DNS DNS 38:36 37:43 38:47 38:27
  Emma Waltham 30 DNS DNS 32:33 DNS DNS DNS
                 
Men’s Masters Divison – Long Course              
1 Peter Brockett 47 31:11 27:16 27:10 27:30 DNS 27:34
1 Howie Wemyss 56 29:43 27:47 27:39 DNS DNS 27:34
3 Paul Charest 51 30:01 28:25 DNS 28:24 28:50 28:20
4 Peter Szawlowski 65 DNS DNS DNS DNS 33:08 30:11
5 Charles Greenhalgh 47 31:36 29:23 DNS 28:42 28:58 31:12
6 Ted Gardner 52 36:19 33:39 DNS 33:41 34:22 32:56
  Brian Bennett 50 DNS 38:19 DNS 41:37 *DNS *DNS
  Al Sochard 46 35:08 37:28 28:00 35:04 DNS DNS
                 
                 
Women’s Masters Divison – Long Course            
1 Laura Brockett 48 31:47 30:25 32:53 31:25 32:25 31:51
2 Rosemary Good 61 37:34 36:14 37:33 35:59 36:08 36:08
  Sue Wemyss 47 26:44 25:50 26:24 DNS 27:06 DNS
  Linda Eldridge 62 DNS 47:49 45:36 44:34 DNS *DNS
  Madeleine Ryan 49 DNS 47:39 40:34 44:35 DNS *DNS
  Diane Yamartino 49 DNS 33:45 32:06 *DNS DNS *DNS
                 
Women’s Grand Master Division – Long Course          
  Liz Szawlowski 74 DNS DNS DNS *DNS 46:02 DNS
                 
Men’s Junior Divison – Long Course              
  Ian Carlisle 15 42:20 DNS 41:24 37:52 37:40 DNS
                 
Girl’s Youth Division – Long Course              
  Grace Ryan 11 DNS 41:35 40:16 44:30 DNS DNS
                 
Men’s Open Divison – Short Course              
1 Brian Bennett   DNS *DNS *DNS *DNS *DNS 27:15
  Clinton King 26 22:31 21:22 DNS 21:23 21:04 *DNS
  Andrew Baird 26 DNS DNS DNS 27:33 DNS DNS
                 
Women’s Open Division – Short Course              
1 Madeleine Ryan 49 DNS *DNS *DNS *DNS DNS 26:49
2 Patty Bennett   *DNS *DNS *DNS *DNS *DNS 27:15
  Susan Morgan 37 DNS 26:11 25:16 25:49 26:14 DNS
  Manju McDevitt-McCann 17 DNS 34:48 36:28 42:58 33:25 DNS
                 
Women’s Grand Master Division – Short Course          
  Liz Szawlowski 74 DNS DNS DNS 26:36 *DNS DNS
                 
Men’s Junior Divison – Short Course              
  Sudha McDevitt-McCann 15 24:27 23:28 22:57 25:43 23:33 DNS
                 
Boy’s Youth Division – Short Course              
1 Timmy Ryan 10 DNS 18:38 18:44 18:33 DNS 19:20
  Dennis Morgan 8 DNS 25:15 22:59 23:16 24:07 DNS
  Griffin Costello-Sanders 8 *DNS 33:40 32:28 31:02 DNS DNS
                 
Girls’ Youth Divison – Short Course              
1 Elizabeth Cole 8 33:32 31:42 29:59 DNS DNS 32:10
                 
Boys’ Youth Divison – Mini Course              
  Sean Morgan 3 DNS DNS 13:52 14:05 25:53 DNS
  Griffin Costello-Sanders 8 10:07 *DNS *DNS *DNS DNS DNS
                 
Girls’ Youth Divison – Mini Course              
  Sabine Costello-Sanders 3 16:00 21:35 20:58 22:07 DNS DNS
  Emma Cole   DNS DNS 13:51 DNS DNS DNS
                 
Men’s Walking Divison – Long Course              
1 Jesse Walker 64 50:22 48:44 43:17 45:25 47:43 45:30
2 Grant Niskanen 51 DNS 44:20 42:17 42:39 41:20 46:29
3 Paul Surette 58 65:13 DNS 58:05 DNS 66:01 53:23
  Brian Bennett 50 DNS *DNS DNS *DNS 52:29 *DNS
                 
Women’s Walking Divison – Long Course            
1 Cheryl Rocheleau 49 48:47 47:17 46:04 45:30 44:14 47:18
2 Susan Reeves 53 54:35 49:18 DNS 45:32 DNS 48:23
3 Mary Ann Surette 56 65:13 DNS 58:05 DNS 66:01 52:36
4 Diane Yamartino 49 DNS *DNS *DNS 44:00 DNS 58:17
5 Linda Eldridge   DNS *DNS *DNS *DNS DNS 58:18
6 Dot McCann   DNS *DNS *DNS *DNS *DNS 59:26
7 Linda Coffey 49 60:50 59:09 55:44 59:57 57:20 60:01
7 Tricia Donnelly 47 DNS 59:09 55:44 50:05 48:50 60:01
9 Christine Fleming 56 *DNS 66:35 62:34 74:27 DNS 70:40
10 Valerie Ford 53 *DNS 66:00 DNS 59:57 64:24 70:48
10 Joan Heysler 41 *DNS 66:00 DNS DNS 64:25 70:48
  Patty Bennett 41 DNS 50:27 63:26 51:17 52:29 *DNS
  Lynette Norton 53 54:44 53:55 63:26 DNS 60:56 *DNS
  Linda Jenkins 58 65:42 DNS DNS DNS 60:56 DNS
  Janice Brotherton 55 DNS 49:47 55:44 47:11 DNS DNS
  Helen Nicoletti   *DNS *DNS 63:26 *DNS *DNS *DNS
  Mary Power   DNS DNS 63:26 DNS *DNS DNS
  Ann Glynn 55 54:35 50:24 DNS DNS DNS DNS
                 
Men’s Walking Divison – Short Course              
1 Jim McDevitt 61 33:42 36:51 39:25 42:58 38:57 33:34
                 
Women’s Walking Divison – Short Course            
1 Helen Nicoletti   42:11 39:12 *DNS 35:36 41:36 36:05
1 Lynette Norton   *DNS *DNS *DNS *DNS *DNS 36:05
3 Stephanie Kennedy 38 42:11 39:12 37:15 DNS DNS 41:35
  Joyce Carlisle 46 37:45 DNS DNS 38:00 DNS DNS
  Dot McCann 60 DNS 36:51 39:25 42:58 37:59 *DNS
  Sindy Favreau 53 44:46 42:04 42:23 42:43 DNS DNS
  Valerie Ford 53 46:07 *DNS DNS *DNS *DNS *DNS
  Christine Fleming 56 45:50 *DNS *DNS *DNS DNS *DNS
  Joan Heysler 41 46:07 *DNS DNS DNS *DNS *DNS
                 
Boy’s Junior Walking Division – Short Course            
1 Nick Heysler 6 DNS 47:54 49:45 DNS 49:11 59:37
                 
Girl’s Junior Walking Division – Short Course            
1 Amelia Coffey 15 DNS 47:54 49:45 DNS 49:11 59:37

« Back to Salomon Fall Trail Running Series Home

back to top