2011 Salomon Fall Trail Running Series

Fall Trail Running Series Home

PL Name Age Week 1 Week 2 Week 3 Week 4 Week 5 Week 6
Men’s Open Divison – Long Course
1 Curtis Moore 30 DNS 23:01 22:32 24:16 22:12 23:28
2 Justin Henderson 31 25:57 25:06 24:37 25:50 25:19 24:39
3 Mark Berry 27 28:49 28:11 28:42 29:06 27:36 28:26
4 Ryan McAdams 23 DNS 30:09 29:10 30:38 DNS 30:19
5 Tyler Bergmeier 40 32:10 33:16 32:56 33:44 32:56 32:41
Paul Freyne 43 DNS DNS DNS DNS 30:59 DNS
Mike Berry 32 34:55 DNS DNS DNS DNS DNS
Women’s Open Divison – Long Course
1 Meg Skidmore 26 31:45 28:00 30:12 DNS DNS 27:31
2 Susan Thompson 36 29:09 27:33 DNS 28:13 27:38 28:33
3 Kate Allen 35 36:03 36:13 *DNS 37:16 37:05 36:04
4 Kae Crowley 24 DNS DNS 34:39 33:12 DNS 36:15
5 Christine Thompson 43 38:56 35:51 DNS 35:39 35:03 36:22
6 Alysia Nelson 33 37:34 37:51 DNS DNS DNS 38:24
Jenn Dougherty 39 40:10 DNS 37:36 36:31 35:24 DNS
Susan Freyne 41 DNS DNS DNS DNS 29:51 DNS
Men’s Masters Divison – Long Course
1 Steve Piotrow 48 DNS 23:08 22:15 22:52 21:46 22:59
2 Jim Drew 61 27:07 DNS 27:22 27:27 27:17 27:04
3 Steve Caffrey 53 DNS 28:09 28:28 27:35 DNS 27:14
4 Dave Fields 56 27:35 27:27 28:11 28:16 27:03 27:32
5 Andrew Hartford 62 33:19 32:48 31:09 DNS DNS 31:20
6 Charles Greenhalgh 51 DNS 29:41 32:30 29:13 DNS 33:39
7 Warren Compton 57 DNS DNS DNS DNS DNS 45:36
Dan Doherty 49 24:54 24:08 24:24 24:25 23:33 DNS
Skip Spadaccini 54 31:50 31:25 DNS 31:33 30:23 DNS
Ron Thomasson 46 DNS DNS DNS DNS 23:20 DNS
Howie Wemyss 60 28:34 DNS DNS DNS DNS DNS
Ed Shanshala 47 30:18 DNS DNS DNS DNS DNS
Women’s Masters Divison – Long Course
1 Laura Brockett 52 30:14 28:38 29:31 38:58 28:04 31:19
2 Mary Ann Surette 60 36:20 DNS 47:12 DNS 35:43 36:55
3 Libby Smith 56 39:25 39:31 37:37 38:27 37:27 38:14
4 Kay Compton 55 DNS DNS DNS DNS DNS 45:36
Mimi Wong 47 37:41 38:32 38:26 38:58 DNS DNS
Madeleine Ryan 53 34:57 DNS DNS DNS DNS DNS
Sarah Baillargeon 47 44:16 DNS DNS DNS DNS DNS
Men’s Grand Master Division – Long Course
1 Jesse Walker 68 55:09 51:13 53:15 55:58 51:47 50:44
Men’s Junior Division – Long Course
Sean Doherty 16 23:05 DNS 24:22 DNS DNS DNS
Spencer Shanshala 15 37:36 DNS DNS DNS DNS DNS
Men’s Open Division – Short Course
1 Dean Rifanburg 38 18:46 18:12 17:51 17:53 DNS 18:08
Women’s Open Division – Short Course
1 Linda Rich 41 26:50 27:02 26:08 DNS 26:24 25:44
2 Kelly Gagnon 36 34:37 36:35 33:59 33:21 33:13 35:14
Kate Allen 35 *DNS *DNS 34:14 *DNS *DNS *DNS
Women’s Master Division – Short Course
Brenda Adam 47 44:18 45:46 42:11 DNS 44:37 *DNS
Gail Guile 53 46:06 45:46 42:21 DNS 44:37 *DNS
Girls Youth Division – MINI Course
1 Lexi Gagnon 2 35:52 34:52 39:23 *26:30 *16:40 *17:49
Women’s Master Division – MINI Course
1 Brenda Adam 47 *DNS *DNS *DNS DNS *DNS 24:07
1 Gail Guile 53 *DNS *DNS *DNS DNS *DNS 24:07
Men’s Walking Division – MINI Course
1 Hank Benesh 30 *DNS DNS *DNS DNS 22:54 23:10
Men’s Walking Division – Long Course
1 Jim McDevitt 64:26 65:31 58:29 58:33 56:45 59:50
Hank Benesh 30 66:53 DNS 66:52 DNS *DNS *DNS
Women’s Walking Divison – Long Course
1 Rosemary Good 48:01 46:56 DNS 46:46 47:03 49:10
2 Dot McCann 64 64:26 65:31 58:29 58:33 56:45 59:50
3 Susan Chapman 62 66:57 65:00 61:42 DNS 64:03 63:31
3 Regina Ferreira 52 66:57 65:00 61:42 DNS 64:03 63:31
Martha Benesh 63:42 *DNS 63:58 DNS 53:30 DNS
Boy’s Youth Walking Division – Short Course
1 Hayden Miller DNS DNS 41:38 42:06 43:54 48:27
Women’s Grand Master Walking Division – Short Course
1 Julia King 67 43:39 DNS 46:02 42:08 41:36 44:54
Women’s Walking Divison – Short Course
1 Sharon O’Neill 40:49 41:06 40:38 DNS 39:14 39:23
2 Claire Lewkowicz DNS 41:40 40:40 40:12 37:59 39:29
3 Penny Miller 37:43 DNS 41:38 42:06 43:54 48:38
3 Nancy Davis 52 37:43 DNS 41:38 DNS DNS 48:38
Christine Fleming 60 44:06 46:36 47:16 DNS 45:25 DNS
Martha Benesh *DNS 47:21 *DNS DNS *DNS DNS

back to top