Nordic Meisters 08 – Results, Week 2

« Nordic Meister Home

Women’s Skate

Place Bib No. Name Age Actual Time Adjusted Time
1 101 Susan Thompson 33 18:30 18:29
2 159 Laura Brockett 48 20:09 19:32
3 115 Virginia Howe 52 20:47 19:42
4 149 Lisa Jensen 28 22:35 22:35
5 158 Meredith Piotrow 39 25:38 25:32
6 168 Allison Noonan 33 28:30 28:28
7 112 Christine Fleming 57 31:47 29:05
8 140 Jill Olausson 42 31:44 31:25
9 142 Gina Lee 43 39:15 38:44
10 151 Holly Arey 59 50:37 45:30
           
    Short Course      
1 161 Rosemary Good 61 21:27 18:55

Men’s Skate

Place Bib No. Name Age Actual Time Adjusted Time
1 157 Doug Armstrong 59 16:30 14:50
2 105 Lou Bregou 37 15:05 15:03
3 121 Nat Lucy 50 16:13 15:33
4 108 Dave Murphy 32 15:56 15:56
5 113 Howie Wemyss 57 17:26 15:57
6 177 Eli Walker 37 16:10 16:08
7 116 Steve Vosburgh 44 17:06 16:50
8 100 Paul King 54 18:02 16:53
9 152 Kevin Tilton 26 17:16 17:16
10 167 Nate Harvey 31 17:19 17:19
11 137 steve piotrow 44 17:41 17:24
12 136 Pete Brockett 48 19:11 18:35
13 132 Maury McKinney 47 19:35 19:03
14 141 Ted Gardner 53 20:25 19:14
15 106 Brad Wyman 64 22:34 19:16
16 166 Dennis Mathews 54 21:01 19:40
17 160 Darren Piotrow 9 25:36 20:12
18 163 Roger Smith 46 21:11 20:42
19 153 Steve Caffrey 49 21:59 21:12
20 131 Jesse Walker 65 25:42 21:41
21 139 Robert Seaman 46 22:22 21:51
22 155 Sudha McDevitt-McCann 15 22:50 21:54
23 169 Douglas Burnell 59 25:04 22:32
24 145 Kevin Callahan 54 24:14 22:41
25 128 Bob Yanuck 55 26:15 24:23
25 150 Richard Arey 63 28:13 24:23
27 135 Bob Houlihan 51 26:28 25:15
28 143 Jim Lee 57 31:29 28:48
    Short Course      
1 165 Leland Yee 67 35:02 28:50

Women’s Classic

Place Bib No. Name Age Actual Time Adjusted Time
1 147 Sue Wemyss 47 18:35 18:05
2 158 Meredith Piotrow 39 21:52 21:47
3 161 Rosemary Good 61 27:38 24:22
4 118 Nancy Ritger 47 25:22 24:41
5 123 Betsy Kent 76 35:07 25:00
6 119 Danielle Triffitt 32 25:36 25:36
7 148 Emily Lucy 27 26:32 26:32
8 117 Jessica Spaulding 43 29:35 29:12
9 127 Robin Kosstrin 55 35:21 32:50
10 130 Christine Partenope 32 33:05 33:05
11 114 Tami Hartley 45 34:46 34:06
12 146 Meg Murphy 34 37:15 37:13
13 151 Holly Arey 59 44:28 39:59
14 126 Martha Benesh 59 48:34 43:40
    Short Course      
1 156 Mary Power 49 43:43 42:09

Men’s Classic

Place Bib No. Name Age Actual Time Adjusted Time
1 121 Nat Lucy 50 16:44 16:03
2 157 Doug Armstrong 59 18:00 16:11
3 154 Ron Newbury 58 18:50 17:05
4 137 steve piotrow 44 17:49 17:32
5 100 Paul King 54 18:49 17:37
6 107 Ken Kimball 60 19:54 17:44
7 116 Steve Vosburgh 44 18:05 17:48
8 132 Maury McKinney 47 20:53 20:19
9 141 Ted Gardner 53 22:04 20:47
10 163 Roger Smith 46 22:17 21:46
11 135 Bob Houlihan 51 23:05 22:01
12 153 Steve Caffrey 49 22:53 22:04
13 120 Ryan Triffitt 32 22:19 22:19
14 128 Bob Yanuck 55 24:17 22:34
15 102 Dan Doherty 45 23:14 22:48
16 138 Jamie Gemmiti 41 23:24 23:13
17 104 John Coombs 52 24:58 23:40
18 110 Dwight Conant 63 27:29 23:45
19 129 Walter Yaceshyn 70 31:21 24:44
20 144 Michael Ryan 57 28:48 26:21
21 131 Jesse Walker 65 32:25 27:22
22 165 Leland Yee 67 34:19 28:15
23 170 Ed Good 70 36:31 28:49
24 150 Richard Arey 63 33:48 29:12
25 164 Dick Pollock 63 36:28 31:30
26 124 Frank Benesh 57 35:40 32:38
27 172 Stephen Kinney 41 38:05 37:47
28 125 Hank Benesh 26 48:51 48:51

Junior Skate

Place Bib No. Name Age Time
1 103 Andrew Doherty 8 20:50

Junior Classic

Place Bib No. Name Age Time
1 162 Foster Piotrow 7 27:35

Nontimed Meisters
Nancy Nelson
Bill Newton
Stephanie Kennedy
Ursula Forsythe
Jim McDevitt
Dot McCann
Manju McDevitt-McCann
Debbie Ryan
Janet Mackay

« Nordic Meister Home

back to top