Results, Week 1 – 2011 Salomon Spring Trail Running Series

Spring Trail Running Series Home

2011 SALOMON Trail Running Series
3.7 Mile Long Course
Place Name Age Week 1
Mens Junior Division – Long Course
1 Sean Doherty 15 24:19
2 Darren Piotrow 12 33:07
3 Wilder Byrne 11 36:00
Mens Open Division – Long Course
1 Jeremiah Hawkins 26:26
2 Ryan Triffitt 36 26:46
3 Jason Raehl 26 27:02
4 Otto Nevmuth 26 27:33
5 Steve Day 44 28:27
6 Mikey Wejchert 24 28:31
7 Jeff Lane 35 29:44
8 Steve Frens 27 31:36
9 Chris Hyman 24 33:10
10 Allen Rodgers 26 35:54
11 Todd Butler 47:55
Womens Open Division – Long Course
1 Margaret Graciano 25 28:50
2 Lori Emery 36 30:55
3 Meg Skidmore 26 32:25
3 Susan Thompson 36 32:25
5 Meredith Piotrow 43 33:06
6 Michelle Jarvie 31 38:51
7 Ashley Tetu 27 41:26
8 Kathy Bowie 42:12
9 Alysia Nelson 33 43:16
10 Jenn Dougherty 39 47:32
Mens Masters Division – Long Course
1 Dan Doherty 49 29:11
2 Mark Ahlstrom 50 31:12
3 Jim Drew 60 31:20
4 Charles Greenhalgh 51 37:16
5 Skip Spadaccini 54 37:29
6 Andrew Hartford 62 38:01
7 William Turner 61 43:55
Mens Grand Master Division – Long Course
1 Jesse Walker 68 73:50
Womens Masters Division – Long Course
1 Sue Wemyss 51 28:43
2 Laura Brockett 35:38
3 Madeleine Ryan 53 35:56
4 Mary Doherty 47 39:36
5 Rosemary Good 64 46:52
6 Libby Smith 56 47:35
7 Mimi Wong 48:56
Mens Open Division – Short Course
1 Tyler Bergmeier 39 31:48
Womens Open Division – Short Course
1 Linda Rich 41 34:31
2 Rachel Vose 46 39:03
3 Kelly Evans 39:58
Boys Youth Division – Short Course
1 Andrew Doherty 11 23:30
2 Garrett Kearns 11 33:14
3 Willem Badger 6 39:01
Girls Youth Division – Short Course
1 Ellory Kearns 11 33:23
Womens Division- MINI Course
1 Stephanie Kennedy 42 28:57
Boys Youth Walking Division – Long Course
1 Hayden Miller 8 98:30
Girls Youth Walking Division – Long Course
1 Annika Miller 6 98:24
Mens Walking Division – Long Course
1 Hank Benesh 29 79:10
Womens Walking Division – Long Course
1 Cheryl Rocheleau 52 53:00
2 Sharon O’Neill 53 64:59
3 Martha Benesh 78:19
4 Nancy Davis 51 98:24
5 Penny Miller 45 98:30
Mens Walking Division – Short Course
1 Jim McDevitt 65 51:16
Womens Walking Division – Short Course
1 Sue Chapman 62 50:43
1 Regina Ferreira 52 50:43
3 Dot McCann 63 51:16
4 Christine Fleming 60 56:02
5 Pam Hall 57:11

back to top