Final Points – 2010 Summer Mountain Bike Series presented by Dakine

« Back to Summer Mountain Bike Series

Long Course: 4.25  Miles  |  Short Course: 3 Miles  |  Mini Course: Mini :)

PLACE Name DIVISION COURSE WK 1 WK 2 WK 3 WK4 WK5 WK 6 WK7 WK 8 Points
1 Sam Anderson Expert M Long 1 1 1 DNS 1 1 DNS 11 5
2 Jeremiah Hawkins Expert M Long 2 2 2 1 2 DNS 1 1 7
3 Dave Murphy Expert M Long DNS 5 3 4 4 6 2 2 15
4 Ben Cargill Expert M Long 3 3 5 2 6 4 6 4 16
5 Teo Jackson Expert M Long DNS DNS 6 3 5 3 3 3 17
6 Brian Byrne Expert M Long DNS DNS 4 DNS 3 5 4 6 22
7 Joe Orsino Expert M Long 4 6 8 5 8 7 DNS DNS 30
8 Jason Hunter Expert M Long 5 7 10 DNF DNS 8 7 7 34
9 George Bordash Expert M Long 9 8 9 6 DNS DNS DNS 9 41
10 Sven Cole Expert M Long 8 9 13 7 DNS 9 10 10 43
11 Ari Jackson Expert M Long 7 10 11 DNS 9 11 9 DNS 46
11 Sam Norden Expert M Long DNS 11 12 DNS 10 12 8 5 46
1 Meg Skidmore Expert F Long 1 1 1 1 1 1 1 1 5
2 Kara Hunter Expert F Long 2 2 2 DNS DNS 2 2 2 10
1 Sean Doherty Expert JR M Long 2 1 DNS 1 DNS DNS 1 1 6
1 Wilder Byrne Expert Spr J M Long DNS DNS 1 DNS 1 1 1 1 5
1 Abby Turner Expert JR F Long 1 DNS DNS 1 1 DNS 1 1 5
1 Aaron Gorban Sport M Long 1 1 DNS 1 DNS 2 DNF 1 6
2 Dan Doherty Sport M Long 2 2 1 4 2 3 4 DNS 10
3 Mike Saras Sport M Long 5 DNS DNS 2 3 3 3 DNS 16
4 Peter Southam Sport M Long 4 DNS 5 6 8 13 5 2 22
4 Neil Tennenbaum Sport M Long 3 3 2 7 DNS 7 DNS 8 22
5 Pete Brockett Sport M Long 9 4 4 5 DNS 8 6 5 24
6 Steve Herrick Sport M Long 6 DNS 3 9 5 DNS 8 12 31
7 Justin Preisendorfer Sport M Long DNS 12 10 DNS 4 6 DNS 3 35
8 Steve Caffrey Sport M Long DNS DNS 8 8 DNS 9 7 6 38
9 David Salisbury Sport M Long 11 6 6 10 7 DNS DNS 11 40
10 Philip Swanson Sport M Long DNS 7 7 11 11 11 9 10 44
11 Bodie Bowers Sport M Long 12 8 9 13 10 10 DNS 9 46
11 Mike Servetas Sport M Long 8 5 DNS 12 9 12 DNS DNS 46
12 Skip Spadaccini Sport M Long 10 9 11 14 12 14 11 DNS 53
13 Mike Duffy Sport M Long 17 13 12 16 13 16 10 13 61
14 Dan Palmer Sport M Long 16 11 14 17 14 19 13 14 66
15 Rick Clay-Storm Sport M Long 15 10 13 15 DNS 17 14 DNS 67
1 Jana Johnson Sport F Long 1 1 1 1 DNS DNS 1 1 5
2 Susan Thompson Sport F Long DNS 3 2 2 DNS 1 2 2 9
3 Sara Dube Sport F Long 2 DNS 4 3 1 2 3 3 11
4 Kerin Graham Sport F Long 3 7 6 4 DNS 4 4 DNS 21
5 Nicky Pizzo Sport F Long 4 5 DNS 5 DNS 5 DNS 4 23
6 Becky Oleson Sport F Long DNS 8 7 6 2 DNS 6 5 26
1 Jessie Couture Sport JR F Long DNS 1 1 1 1 DNS DNS 1 5
1 Kyle Rober-Ross Sport JR M Long 1 1 DNS 2 1 DNS 2 1 6
2 Henry Gotjen Sport JR M Long 2 DNS 1 1 DNS DNS 1 2 7
3 Thomas Gregston Sport JR M Long DNS DNS 3 3 3 1 3 3 13
4 Ben Emery Sport JR M Long 3 DNS 2 4 2 DNS 4 DNS 15
5 Kyler Walker Sport JR M Long 4 DNS DNS 5 4 2 5 4 19
6 Jacob Remick Sport JR M Long 5 DNS 5 6 5 DNS DNS 7 28
7 Zachary Remick Sport JR M Long 7 DNS 6 7 6 DNS DNS 5 31
8 Max Southam Sport JR M Long 8 DNS 7 8 8 6 7 6 34
8 John Drew Sport JR M Long 6 DNS DNS DNS 7 5 8 8 34
1 Howie Wemyss Sport Mst M Long DNS 1 DNS 1 1 1 DNS 1 5
2 William Turner Sport Mst M Long 2 2 1 2 DNS DNS 1 2 8
3 Steve Wehrli Sport Mst M Long 3 *DNS 2 DNS 2 2 2 DNS 11
1 Ann Ostroski Sport Mst F Long 1 1 1 1 1 1 DNS 1 5
1 Rob Gauthier Novice M Long DNS DNS 1 1 1 1 1 DNS 5
2 Ron Remick Novice M Long 1 1 2 3 2 3 DNS 2 8
1 Jesse Walker Nov Mstr M Long 1 1 1 1 1 1 1 1 5
1 Christine Partenope Novice F Long 1 1 1 1 1 2 DNS DNS 5
2 Regina Ferreira Novice F Long 2 2 2 2 3 *DNS 2 1 9
1 Andrew Doherty Sprt Spr Jr M Short DNS 1 2 1 1 DNS 1 2 6
2 Craig Carr Sprt Spr Jr M Short 1 2 1 DNS DNS DNS 2 1 7
3 Dennis Morgan Sprt Spr Jr M Short 2 4 DNS DNS DNS 1 3 3 13
4 Jeff Palmer Sprt Spr Jr M Short 3 5 6 4 4 3 5 4 18
5 Neville White Sprt Spr Jr M Short 5 3 3 2 2 DNS 4 DNS 19
1 Camden Clark Sport JR M Short 1 1 1 DNS 1 1 DNS 1 5
2 Reid Clark Sport JR M Short 2 2 2 DNS 2 DNS 1 *DNS 9
1 Ava Jackson Sprt Spr Jr F Short 1 DNS DNS 2 1 1 1 1 5
2 Elizabeth Cole Sprt Spr Jr F Short 2 2 1 3 DNS 2 3 3 10
3 Maggie Rockett Sprt Spr Jr F Short DNS 3 2 4 DNS DNS 2 2 13
1 Mia Plante Nov Spr Jr F Short 1 1 DNS 1 DNS 2 DNS 1 6
2 Emma Rust Nov Spr Jr F Short DNS 2 1 3 1 1 DNS DNS 8
3 River Hayes Nov Spr Jr F Short DNS 3 2 4 2 3 1 2 10
1 Keith Morin Nov Spr Jr M Short DNS 1 DNS 1 1 1 1 DNS 5
2 Lukas Narducci Nov Spr Jr M Short DNS 9 1 3 4 2 3 2 11
3 Riley Hayes Nov Spr Jr M Short DNS 3 3 4 5 7 4 3 17
4 Colby Swanson Nov Spr Jr M Short DNS 5 2 5 6 5 DNS 5 22
5 Alex Klementovich Nov Spr Jr M Short 1 8 4 DNS 9 DNS 5 6 24
6 Jack Rust Nov Spr Jr M Short 3 7 5 6 7 5 DNS DNS 26
7 Ben Klementovich Nov Spr Jr M Short 2 10 7 DNS 10 DNS 6 7 32
1 Andrew Clark Sport M Short 1 1 1 DNS 1 1 DNS DNS 5
2 Rob Clark Sport M Short 2 2 2 DNS 2 2 DNS 1 9
1 Nancy Clark Sport F Short 1 1 1 DNS 1 DNS 2 1 5
1 Hank Benesh Novice M Short DNS DNS 1 2 DNS 2 1 1 7
1 Martha Benesh Nov Mstr F Short DNS 1 1 1 DNS 1 1 DNS 5
2 Sue Chapman Nov Mstr F Short DNS 2 2 2 1 2 2 1 8
1 Emma Cole Nov Spr Jr F MINI 1 1 1 1 DNS 1 1 1 5
1 Sean Morgan Nov Spr Jr M MINI 1 1 DNS DNS DNS 1 1 1 5
TEAM COMPETITION
3 Riders (All have to race SAME day SAME distance to qualify)
1 Western Maine Velo 1 DNQ DNQ DNQ 1 2 1 2 7
John Drew
Max Southam
Kyler Walker
2 Ro’s Team 2 2 1 1 2 DNQ 2 3 8
Jesse Walker
Regina Ferreira
Meg Skidmore
AMC DNQ 1 DNQ DNQ DNQ 1 DNQ 1 DNQ
Aaron Gorban
Nicky Pizzo
Justin Preisendorfer

« Back to Summer Mountain Bike Series

back to top