Importech Mountain Bike Series Results – 2007 Week 5

« Back to Summer Mountain Bike Series

PLACE NAME AGE TEAM DIVISION COURSE TIME
1 Steve Frothingham 39   Expert M Long 21:02
2 Tom Noble   N Expert M Long 22:08
3 Jason Hunter     Expert M Long 22:48
4 Sven Cole 34   Expert M Long 23:44
  Dave Eierman 30   Expert M Long DNS
  Rob Adair 49   Expert M Long DNS
  Dave Chandler 41 D Expert M Long DNS
  Eric Foster-Moore 19 G Expert M Long DNS
  Mike Saras 41 D Expert M Long DNS
             
1 Sandy Noble 47 N Expert F Long 26:09
             
1 Mike Rust     Sport M Long 22:48
2 Charles Greenhalgh 47 L Sport M Long 23:53
3 Robert Seaman 45   Sport M Long 24:02
4 Dan Doherty 45   Sport M Long 25:59
5 Ted Gardner 52 A Sport M Long 26:18
6 Tim Bernier 38 B Sport M Long 26:28
7 Ross Emery 41   Sport M Long 26:52
8 Calvin Hunsicker     Sport M Long 27:02
9 Skip Spadaccini 50   Sport M Long 27:35
10 Steve Kinney 41 B Sport M Long 36:11
  Joe Yahna 43   Sport M Long DNS
  Pete Surette     Sport M Long DNS
  Scott Guerin 39 B Sport M Long DNS
  Bryant Alden 41   Sport M Long DNS
  Dennis Morgan 39   Sport M Long DNS
  Armand DeFilice     Sport M Long DNS
  Greyson Carrier     Sport M Long DNS
             
1 Tamara Wood 37 D Sport F Long 24:33
2 Kara Hunter 34   Sport F Long 25:34
3 Susan Thompson 32 G Sport F Long 25:57
4 Meg Skidmore 22 G Sport F Long 28:02
5 Meghan Simone 28   Sport F Long 28:14
6 Mary Doherty 43   Sport F Long 30:40
7 Jen Sawyer 36 L Sport F Long 32:20
8 Joanna Whittington 38   Sport F Long 45:18
  Patti Alden 41   Sport F Long DNS
  Nancy Clark 43   Sport F Long *DNS
  Roselle Higgins 43   Sport F Long DNS
             
1 Gabe Lee 13 S Sport JR M Long 24:20
2 Sean Doherty 12   Sport JR M Long 25:16
3 Frederick Martin 17   Sport JR M Long 28:06
4 Henry Gotjen 13   Sport JR M Long 28:39
  Torrey Adair 14 R Sport JR M Long DNS
  Andrew Clark 15 R Sport JR M Long DNS
  Jonathan Frame 15   Sport JR M Long DNS
  Conrad Ward 14   Sport JR M Long DNS
             
  Mitchell Yahna 12 R Sport Super JR M Long DNS
  Austin Ward 12   Sport Super JR M Long DNS
             
1 Ellen Noble 11 N Sport Super JR F Long 29:24
             
1 Jim Lee 56 S Sport Master M Long 25:50
2 Jesse Walker 64 A Sport Master M Long 29:59
3 Ed Good 70 A Sport Master M Long 35:53
             
1 Chris Meier 34 L Novice M Long 26:23
2 Dan Brennon 43 J Novice M Long 28:14
  Rob Clark 45   Novice M Long DNS
  Mike Tousey 52   Novice M Long DNS
  Hannes Schneider 40   Novice M Long DNS
             
1 Chris Costello 41   Novice F Long 31:03
2 Jill Olausson 41   Novice F Long 32:57
3 Gina Lee 43 S Novice F Long 39:57
  Tami Hartley 45 C Novice F Long DNS
  Carol Brennon 43 J Novice F Long DNS
  Regina Ferreira 48 C Novice F Long DNS
  Krissy Fraser     Novice F Long DNS
             
1 Kevin Croft 14   Novice JR M Long 23:33
2 Sudha McDevitt-McCann 15   Novice JR M Long 27:53
3 Ben Emery 13   Novice JR M Long 31:17
4 Tanner Van Coesant 13   Novice JR M Long 33:56
3 Zack Brennon 16 J Novice JR M Long 34:02
  Zach Spadaccini 14   Novice JR M Long DNS
  Wesley Guerin 13   Novice JR M Long DNS
  Reid Clark 13   Novice JR M Long *DNS
  Jack Brennan 15   Novice JR M Long DNS
             
1 Manju McDevitt-McCann 17   Novice JR F Long 41:29
             
1 Hunter Lebeuf 10   Novice Super JR Long 33:49
  Brandon Ferreira   C Novice Super JR Long DNS
  Luke Kinney 12   Novice Super JR Long DNS
             
1 Jim McDevitt 61   Novice Master M Long 37:55
             
1 Dot McCann 60   Novice Master F Long 51:45
             
1 Dede Frothingham 40   Sport F Short 15:50
  Nancy Clark     Sport F Short DNS
  Gina Lee 43   Sport F Short *DNS
             
1 Andy Frothingham 13   Sport JR M Short 15:08
             
1 Elizabeth Cole 8   Sport Super JR F Short 28:38
  Elizabeth Frothingham 9   Sport Super JR F Short 23:14
             
  David Surette 43   Novice M Short DNS
  Rob Clark 45   Novice M Short *DNS
             
1 Susan Morgan 37   Novice F Short 23:43
  Brandi Bacon 22   Novice F Short DNS
             
  Kevin Croft 14   Novice JR M Short *DNS
  Reid Clark 13   Novice JR M Short DNS
             
  Claire Alden 16   Novice JR F Short DNS
             
1 Andrew Doherty 7   Novice Super JR M Short 20:26
2 Griffin Costello-Sanders 8   Novice Super JR M Short 22:56
3 Dennis Morgan Jr. 8   Novice Super JR M Short 23:42
4 Calvin Whittington 10   Novice Super JR M Short 37:26
5 Paul Browne 12   Novice Super JR M Short 40:31
  Jon Emery 9   Novice Super JR M Short *DNS
  Gavin Yahna 10   Novice Super JR M Short DNS
  Camden Clark 10   Novice Super JR M Short DNS
             
1 Allison Simmons 11   Novice Super JR F Short 14:29
  Amelya Saras     Novice Super JR F Short DNS
             
  Reid Clark 13   Novice JR M MINI DNS
             
  TEAM COMPETITION          
  3 Riders         Total Time
1 Be Noble   N     1:17:41
  Ellen Noble          
  Sandy Noble          
  Tom Noble          
             
2 Cooper Deans & Cargill   L     1:22:36
  Charles Greenhalgh          
  Jen Sawyer          
  Chris Meier          
             
3 LeisureLees   S     1:30:07
  Gabe Lee          
  Gina Lee          
  Jim Lee          
             
4 Ro’s Team   A     1:32:10
  Ted Gardner          
  Ed Good          
  Jesse Walker          
             
  GORP   G     DNQ
  (Good Ol’Rocks & Puddles)          
  Eric Foster-Moore          
  Meg Skidmore          
  Susan Thompson          
             
  Knights of the Notch   R     DNQ
  Torrey Adair          
  Andrew Clark          
  Mitchell Yahna          
             
  Brennon Brigade   J     DNQ
  Carol Brennon          
  Dan Brennon          
  Zach Brennon          
             
  Red, White & Out of Sight   C     DNQ
  Brandon Ferreira          
  Regina Ferreira          
  Tami Hartley          
             
  Team Dakine   D     DNQ
  Dave Chandler          
  Mike Saras          
  Tamara Wood          
             
  Steel Wheels   B     DNQ
  Tim Bernier          
  Scott Guerin          
  Steve Kinney          

« Back to Summer Mountain Bike Series

back to top