Importech Mountain Bike Series Results – 2007 Week 8

« Back to Summer Mountain Bike Series

PLACE NAME Age Team DIVISION COURSE TIME
1 Tom Noble   N Expert M Long 21:26
2 Steve Frothingham 39   Expert M Long 21:41
3 Eric Foster-Moore 19 G Expert M Long 21:45
4 Jason Hunter     Expert M Long 22:03
5 Mike Saras 41 D Expert M Long 22:13
  Dave Eierman 30   Expert M Long DNF
  Rob Adair 49   Expert M Long DNS
  Sven Cole 34   Expert M Long DNS
  Dave Chandler 41 D Expert M Long DNS
             
1 Sandy Noble 47 N Expert F Long 25:16
             
1 Reid Tulley 15 T Expert JR M Long 34:07
             
1 Robert Seaman 45   Sport M Long 24:32
2 Dennis Morgan 39   Sport M Long 24:33
3 Damon Bates 45   Sport M Long 25:36
4 Ted Gardner 52 A Sport M Long 25:51
5 Skip Spadaccini 50   Sport M Long 26:26
6 Tim Bernier 38 B Sport M Long 26:44
7 Ross Emery 41   Sport M Long 27:04
8 Joe Yahna 43   Sport M Long 28:18
9 Bryant Alden 41   Sport M Long 36:13
10 Scott Guerin 39 B Sport M Long 39:39
  Dan Doherty 45   Sport M Long DNS
  Steve Kinney 41 B Sport M Long DNS
  Mike Rust     Sport M Long DNS
  Pete Surette     Sport M Long DNS
  Calvin Hunsicker     Sport M Long DNS
  Charles Greenhalgh 47 L Sport M Long DNS
  Jason Kriebel 33   Sport M Long DNS
  Armand DeFilice     Sport M Long DNS
  Greyson Carrier     Sport M Long DNS
             
1 Tamara Wood 37 D Sport F Long 23:56
2 Kara Hunter 34   Sport F Long 24:49
3 Susan Thompson 32 G Sport F Long 25:28
4 Meg Skidmore 22 G Sport F Long 25:48
5 Meghan Simone 28   Sport F Long 27:17
6 Mary Doherty 43   Sport F Long 31:34
7 Patti Alden 41   Sport F Long 36:13
  Joanna Whittington 38   Sport F Long DNS
  Jen Sawyer 36 L Sport F Long DNS
  Nancy Clark 43   Sport F Long DNS
  Roselle Higgins 43   Sport F Long DNS
             
1 Gabe Lee 13 S Sport JR M Long 25:19
2 Henry Gotjen 13   Sport JR M Long 26:52
3 Courtney Gilmartin 15 T Sport JR M Long 28:46
4 Lee Johnson 14   Sport JR M Long 35:41
5 Matt Butler 15 T Sport JR M Long 40:32
  Andy Frothingham 13   Sport JR M Long *DNS
  Sean Doherty 12   Sport JR M Long DNS
  Torrey Adair 14 R Sport JR M Long DNS
  Andrew Clark 15 R Sport JR M Long DNS
  Frederick Martin 17   Sport JR M Long DNS
  Jonathan Frame 15   Sport JR M Long DNS
  Conrad Ward 14   Sport JR M Long DNS
             
1 Mitchell Yahna 12 R Sport Super JR M Long 32:18
  Austin Ward 12   Sport Super JR M Long DNS
             
1 Ellen Noble 11 N Sport Super JR F Long 28:48
             
1 Howie Wemyss 56   Sport Master M Long 23:57
2 Jim Lee 56 S Sport Master M Long 27:56
3 Jesse Walker 64 A Sport Master M Long 30:47
4 Ed Good 70 A Sport Master M Long 34:57
             
1 Dan Brennon 43 J Novice M Long 27:44
  Chris Meier 34 L Novice M Long DNS
  Rob Clark 45   Novice M Long DNS
  Mike Tousey 52   Novice M Long DNS
  Hannes Schneider 40   Novice M Long DNS
             
1 Chris Costello 41   Novice F Long 31:26
2 Tami Hartley 45 C Novice F Long 31:53
3 Gina Lee 43 S Novice F Long 37:45
4 Jill Olausson 41   Novice F Long 54:31
  Regina Ferreira 48 C Novice F Long DNS
  Carol Brennon 43 J Novice F Long DNS
  Krissy Fraser     Novice F Long DNS
             
1 Kevin Croft 14   Novice JR M Long 24:06
2 Sudha McDevitt-McCann 15   Novice JR M Long 27:28
3 Ben Emery 13   Novice JR M Long 29:54
4 Tanner Van Coesant 13   Novice JR M Long 29:57
5 Wesley Guerin 13   Novice JR M Long 48:16
  Zack Brennon 16 J Novice JR M Long DNS
  Reid Clark 13   Novice JR M Long DNS
  Zach Spadaccini 14   Novice JR M Long DNS
  Jack Brennan 15   Novice JR M Long DNS
             
1 Manju McDevitt-McCann 17   Novice JR F Long 40:07
             
1 Colin Bates 12   Novice Super JR Long 29:11
2 Hunter Lebeuf 10   Novice Super JR Long 32:39
  Brandon Ferreira   C Novice Super JR Long 45:50
  Luke Kinney 12   Novice Super JR Long DNS
             
1 Jim McDevitt 61   Novice Master M Long 34:49
             
1 Dot McCann 60   Novice Master F Long 48:15
             
1 Dede Frothingham 40   Sport F Short 15:39
  Nancy Clark     Sport F Short DNS
  Gina Lee 43   Sport F Short *DNS
             
1 Andy Frothingham 13   Sport JR M Short 15:09
  Andrew Clark 15   Sport JR M Short DNS
             
  Elizabeth Cole 8   Sport Super JR F Short DNS
  Elizabeth Frothingham 9   Sport Super JR F Short DNS
             
  Rob Clark 45   Novice M Short DNS
  David Surette 43   Novice M Short DNS
             
  Susan Morgan 37   Novice F Short DNS
  Brandi Bacon 22   Novice F Short DNS
             
  Kevin Croft 14   Novice JR M Short *DNS
  Reid Clark 13   Novice JR M Short DNS
             
1 Claire Alden 16   Novice JR F Short 21:06
             
1 Andrew Doherty 7   Novice Super JR M Short 21:43
2 Jon Emery 9   Novice Super JR M Short 22:17
3 Camden Clark 10   Novice Super JR M Short 22:19
4 Gavin Yahna 10   Novice Super JR M Short 22:38
5 Griffin Costello-Sanders 8   Novice Super JR M Short 23:04
6 Calvin Whittington 10   Novice Super JR M Short 32:59
  Dennis Morgan Jr. 8   Novice Super JR M Short DNS
  Paul Browne 12   Novice Super JR M Short DNS
             
1 Amelya Saras     Novice Super JR F Short 20:09
  Allison Simmons 11   Novice Super JR F Short DNS
             
             
  Reid Clark 13   Novice JR M MINI DNS
             
  Jack Rust 7   Novice Super JR M MINI DNS
  Paul Browne 12   Novice Super JR M MINI DNS
             
  TEAM COMPETITION          
  3 Riders         Total Time
             
1 GORP   G     1:13:01
  (Good Ol’Rocks & Puddles)          
  Eric Foster-Moore          
  Meg Skidmore          
  Susan Thompson          
             
2 Be Noble   N     1:15:30
  Ellen Noble          
  Sandy Noble          
  Tom Noble          
             
3 LeisureLees   S     1:31:00
  Gabe Lee          
  Gina Lee          
  Jim Lee          
             
4 Ro’s Team   A     1:31:32
  Ted Gardner          
  Ed Good          
  Jesse Walker          
             
5 The 3 Amigos   T     1:43:25
  Matt Butler          
  Courtney Gilmartin          
  Reid Tulley          
             
  Steel Wheels   B     DNQ
  Tim Bernier          
  Scott Guerin          
  Steve Kinney          
             
  Team Dakine   D     DNQ
  Dave Chandler          
  Mike Saras          
  Tamara Wood          
             
  Knights of the Notch   R     DNQ
  Torrey Adair          
  Andrew Clark          
  Mitchell Yahna          
             
  Cooper Deans & Cargill   L     DNQ
  Charles Greenhalgh          
  Jen Sawyer          
  Chris Meier          
             
  Red, White & Out of Sight   C     DNQ
  Brandon Ferreira          
  Regina Ferreira          
  Tami Hartley          
             
  Brennon Brigade   J     DNQ
  Carol Brennon          
  Dan Brennon          
  Zach Brennon          

« Back to Summer Mountain Bike Series

back to top