Importech Mountain Bike Series Results – 2007 Week 4

« Back to Summer Mountain Bike Series

PLACE NAME Age Team DIVISION COURSE TIME
1 Steve Frothingham     Expert M Long 21:33
2 Rob Adair 49   Expert M Long 22:05
3 Dave Chandler 41 D Expert M Long 22:33
4 Tom Noble   N Expert M Long 22:42
5 Sven Cole 34   Expert M Long 23:04
6 Eric Foster-Moore 19 G Expert M Long 23:51
7 Dave Eirman 30   Expert M Long* 19:27*
  Mike Saras 41 D Expert M Long DNS
  Jason Hunter     Expert M Long DNS
             
1 Sandy Noble 47 N Expert F Long 26:32
             
1 Mike Rust     Sport M Long 22:46
2 Joe Yahna 43   Sport M Long 24:18
3 Charles Greenhalgh 47 L Sport M Long 25:21
4 Skip Spadaccini 50   Sport M Long 26:20
5 Ted Gardner 52 A Sport M Long 26:36
6 Pete Surette     Sport M Long 27:30
7 Ross Emery 41   Sport M Long 27:51
8 Scott Guerin 39 B Sport M Long 35:23
9 Steve Kinney 41 B Sport M Long 35:32
10 Bryant Alden 41   Sport M Long 35:33
  Dan Doherty 45   Sport M Long DNS
  Tim Bernier 38 B Sport M Long DNS
  Calvin Hunsicker     Sport M Long DNS
  Robert Seaman 45   Sport M Long DNS
  Dennis Morgan 39   Sport M Long DNS
  Armand DeFilice     Sport M Long DNS
  Greyson Carrier     Sport M Long DNS
             
1 Tamara Wood 37 D Sport F Long 25:30
2 Susan Thompson 32 G Sport F Long 26:45
3 Meghan Simone 28   Sport F Long 29:15
4 Mary Doherty 43   Sport F Long 31:55
5 Patti Alden 41   Sport F Long 36:44
  Meg Skidmore 22 G Sport F Long DNS
  Kara Hunter 34   Sport F Long DNS
  Joanna Whittington 38   Sport F Long DNS
  Jen Sawyer 36 L Sport F Long DNS
  Nancy Clark 43   Sport F Long *DNS
  Roselle Higgins 43   Sport F Long DNS
             
1 Gabe Lee 13 S Sport JR M Long 25:02
2 Torrey Adair 14 R Sport JR M Long 26:08
3 Andrew Clark 15 R Sport JR M Long 32:02
  Sean Doherty 12   Sport JR M Long DNS
  Henry Gotjen 13   Sport JR M Long DNS
  Jonathan Frame 15   Sport JR M Long DNS
  Conrad Ward 14   Sport JR M Long DNS
             
1 Mitchell Yahna 12 R Sport Super JR M Long 30:45
  Austin Ward 12   Sport Super JR M Long DNS
             
1 Ellen Noble 11 N Sport Super JR F Long 30:54
             
1 Jim Lee 56 S Sport Master M Long 27:03
2 Jesse Walker 64 A Sport Master M Long 31:15
3 Ed Good 70 A Sport Master M Long 36:46
             
1 Chris Meier 34 L Novice M Long 26:23
2 Dan Brennon 43 J Novice M Long 29:30
3 Rob Clark 45   Novice M Long 37:09
4 Mike Tousey 52   Novice M Long 37:28
  Hannes Schneider 40   Novice M Long DNS
             
1 Tami Hartley 45 C Novice F Long 33:57
2 Carol Brennon 43 J Novice F Long 37:28
3 Gina Lee 43 S Novice F Long 39:56
4 Regina Ferreira 48 C Novice F Long 42:52
  Jill Olausson     Novice F Long DNS
  Krissy Fraser     Novice F Long DNS
  Chris Costello 41   Novice F Long DNS
             
1 Sudha McDevitt-McCann 15   Novice JR M Long 27:05
2 Zach Spadaccini 14   Novice JR M Long 28:06
3 Kevin Croft 14   Novice JR M Long 28:43
4 Zack Brennon 16 J Novice JR M Long 29:28
5 Tanner Van Coesant 13   Novice JR M Long 31:35
6 Ben Emery 13   Novice JR M Long 32:53
  Wesley Guerin 13   Novice JR M Long DNS
  Reid Clark 13   Novice JR M Long *DNS
  Jack Brennan 15   Novice JR M Long DNS
             
1 Manju McDevitt-McCann 17   Novice JR F Long 46:43
             
1 Hunter Lebeuf 10   Novice Super JR Long 35:16
2 Brandon Ferreira   C Novice Super JR Long 40:16
  Luke Kinney 12   Novice Super JR Long DNS
             
1 Jim McDevitt 61   Novice Master M Long 37:54
             
1 Dot McCann 60   Novice Master F Long 51:20
             
1 Nancy Clark     Sport F Short 28:17
  Dede Frothingham 40   Sport F Short DNS
  Gina Lee 43   Sport F Short *DNS
             
1 Andy Frothingham 13   Sport JR M Short 15:30
             
1 Elizabeth Cole 8   Sport Super JR F Short 29:03
  Elizabeth Frothingham 9   Sport Super JR F Short DNS
             
1 David Surette 43   Novice M Short 20:02
  Rob Clark 45   Novice M Short *DNS
             
1 Susan Morgan 37   Novice F Short 21:35
  Brandi Bacon 22   Novice F Short DNS
             
  Kevin Croft 14   Novice JR M Short *DNS
  Reid Clark 13   Novice JR M Short *DNS
             
1 Claire Alden 16   Novice JR F Short 22:10
             
1 Jon Emery     Novice Super JR M Short 20:58
2 Dennis Morgan Jr. 8   Novice Super JR M Short 21:33
3 Andrew Doherty 7   Novice Super JR M Short 22:23
4 Gavin Yahna 10   Novice Super JR M Short 23:09
5 Camden Clark 10   Novice Super JR M Short 28:16
  Griffin Costello-Sanders 8   Novice Super JR M Short DNS
  Calvin Whittington 10   Novice Super JR M Short DNS
             
1 Amelya Saras     Novice Super JR F Short 22:14
             
1 Reid Clark 13   Novice JR M MINI 10:42
             
  Aidan DeFelice 8   Novice Super JR M MINI DNS
             
  TEAM COMPETITION          
  3 Riders         Total Time
1 Be Noble   N     1:20:08
  Ellen Noble          
  Sandy Noble          
  Tom Noble          
             
2 Knights of the Notch   R     1:28:55
  Torrey Adair          
  Andrew Clark          
  Mitchell Yahna          
             
3 LeisureLees   S     1:32:01
  Gabe Lee          
  Gina Lee          
  Jim Lee          
             
4 Ro’s Team   A     1:34:37
  Ted Gardner          
  Ed Good          
  Jesse Walker          
             
5 Brennon Brigade   J     1:36:26
  Carol Brennon          
  Dan Brennon          
  Zach Brennon          
             
6 Red, White & Out of Sight   C     1:57:05
  Brandon Ferreira          
  Regina Ferreira          
  Tami Hartley          
             
  Team Dakine   D     DNQ
  Dave Chandler          
  Mike Saras          
  Tamara Wood          
             
  GORP   G     DNQ
  (Good Ol’Rocks & Puddles)          
  Eric Foster-Moore          
  Meg Skidmore          
  Susan Thompson          
             
  Cooper Deans & Cargill   L     DNQ
  Charles Greenhalgh          
  Jen Sawyer          
  Chris Meier          
             
  Steel Wheels   B     DNQ
  Tim Bernier          
  Scott Guerin          
  Steve Kinney          

« Back to Summer Mountain Bike Series

back to top