Results, Week 1 – 2011 Dakine Summer Mountain Bike Series

Summer Mountain Bike Home

PL. NAME Age Team DIVISION COURSE TIME
1 Sam Anderson 21 Expert M Long 21:42
2 Jeremiah Hawkins 29 Expert M Long 22:11
3 Ben Cargill 21 Expert M Long 24:56
4 Dan Doherty 49 Expert M Long 26:01
5 Joe Orsino 45 Expert M Long 26:47
6 Sven Cole 38 Expert M Long 33:17
7 Pat Ferland Expert M Long 34:41
1 Jana Johnson 38 Expert F Long 28:59
1 Jordan Cargill 17 Expert JR M Long 23:18
2 Kyle Rober-Ross 17 Expert JR M Long 27:39
1 Patrick Fagan 46 Sport M Long 25:54
2 Ben Schott 30 Sport M Long 27:01
3 Peter Southam 46 Sport M Long 27:10
4 Pete Brockett 51 Sport M Long 28:43
5 Philip Swanson 52 Sport M Long 29:27
6 Charles Greenhalgh 51 Sport M Long 30:32
7 Ian Carlisle 19 Sport M Long 31:23
8 Greyson Carrier 36 Sport M Long 33:39
9 Paul McClellan 51 Sport M Long 33:48
10 Scott Ellison 43 Sport M Long 34:35
11 Justin Ross 23 Sport M Long 34:37
12 Peter Surette 46 Sport M Long 35:11
13 Steve Bush 52 Sport M Long 37:53
Dan Plamer 39 Sport M Long *DNF Tech
1 Susan Thompson 36 Sport F Long 31:24
2 Kristen Seib 48 Sport F Long 34:29
3 Laura Brockett 52 Sport F Long 36:07
4 Lynne Zummo 28 Sport F Long 38:41
5 Katy Peternel 43 Sport F Long 40:58
6 Stacy Moody 47 Sport F Long 41:10
7 Mimi Wong 47 Sport F Long 41:34
8 Jenn Dougherty 39 Sport F Long 44:37
1 Melissa Seib 14 Sport JR F Long 29:20
1 Max Southam 14 Sport JR M Long 34:50
2 Frank Thompson 13 Sport JR M Long 36:24
1 Donnie Seib 12 Sport Super JR M Long 29:53
2 Jeffrey Palmer 10 Sport Super JR M Long 42:48
Caleb Clarke 12 Sport Super JR M Long *30:41
1 William Turner 61 Sport Master M Long 32:01
2 Ted Gardner 56 R Sport Master M Long 36:37
3 Steve Wehrli 61 Sport Master M Long 39:09
4 Ed Good 74 R Sport Master M Long 53:31
1 Ron Plante 47 Novice M Long 39:22
2 Enis Arriga 44 Novice M Long 43:10
1 Jesse Walker 68 R Novice Master M Long 52:26
1 Nancy Plante 42 Novice F Long 40:37
2 Christine Partenope 36 Novice F Long 41:00
3 Regina Ferreira Novice F Long 48:19
4 Betty Dube 53 Novice F Long 49:34
5 Janet Champlin 51 Novice F Long 55:36
5 Janet Pillion 50 Novice F Long 55:36
1 Deven Fagan 9 Sport Super JR M Short 16:57
2 Kiernan Fagan 9 Sport Super JR M Short 17:05
3 Colby Swanson 9 Sport Super JR M Short 20:48
4 Jack Thompson 11 Sport Super JR M Short 22:14
5 Jared Carr 11 Sport Super JR M Short 23:08
6 Shane Bush 9 Sport Super JR M Short 24:26
7 Kobi Lees 9 Sport Super JR M Short 24:50
8 Chase Ingersoll 12 Sport Super JR M Short *16:18
1 Neville White 13 Sport JR M Short 19:12
1 Becky Peternel 12 Sport Super JR F Short 21:01
2 Elizabeth Cole 12 Sport Super JR F Short 22:28
3 Mia Plante 9 Sport Super JR F Short 22:30
Sarah Peternel 8 Sport Super JR F Short *22:43
Mary Peternel 10 Sport Super JR F Short *23:41
1 Annika Miller 7 Novice Super JR F Short 33:48
1 Alex Klementovich 11 Novice Super JR M Short 22:03
2 Riley Hayes 8 Novice Super JR M Short 23:03
3 Jack Rust 11 Novice Super JR M Short 24:39
4 Wyatt Arriga 9 Novice Super JR M Short 24:47
5 Ben Klementovich 9 Novice Super JR M Short 30:05
6 Hayden Miller 8 Novice Super JR M Short 31:02
1 Tyler Bergmeier 39 Sport M Short 15:37
1 Jim McDevitt 65 Sport Master M Short 33:54
1 Sarah Smith 13 Sport JR F Short 25:52
Maggie Rockett 13 Sport JR F Short *28:34
1 Dot McCann 64 Sport Master F Short 33:54
1 Penny Miller 45 Novice F Short 33:50
2 Nancy Davis 51 Novice F Short 33:51
Valerie Smith 44 Novice F Short *20:50
Rebecca Klementovich 41 Novice F Short *22:00
1 Emma Cole Novice Super JR F MINI 15:19
TEAM COMPETITION
3 Riders
1 Ro’s Team R 2:22:34
Ed Good
Jesse Walker
Ted Gardner

back to top