Results Week 2 – 2010 Summer Mountain Bike Series presented by Dakine

« Back to Summer Mountain Bike Series

Long Course: 4.25  Miles  |  Short Course: 3 Miles  |  Mini Course: Mini :)

PLACE NAME Age Team DIVISION COURSE TIME
1 Sam Anderson 20   Expert M Long 15:57
2 Jeremiah Hawkins 28   Expert M Long 17:02
3 Ben Cargill 20   Expert M Long 18:57
4 Chris Joosen 42   Expert M Long 19:29
5 Dave Murphy 34   Expert M Long 19:47
6 Joe Orsino 44   Expert M Long 19:55
7 Jason Hunter 38   Expert M Long 20:19
8 George Bordash 27   Expert M Long 20:29
9 Sven Cole 37   Expert M Long 20:34
10 Ari Jackson 19   Expert M Long 21:02
11 Sam Norden 21   Expert M Long 22:15
12 Pat Ferland 27   Expert M Long 25:54
             
1 Meg Skidmore 25 R Expert F Long 20:22
2 Kara Hunter 37   Expert F Long 21:29
             
1 Sean Doherty 15   Expert JR M Long 18:27
2 Byron Gill 17   Expert JR M Long 21:07
  Payson McElveen 17   Expert JR M Long DNS
             
  Abby Turner 16   Expert JR F Long DNS
             
1 Aaron Gorban 35 A Sport M Long 20:29
2 Dan Doherty 48   Sport M Long 20:45
3 Neil Tenenbaum 35   Sport M Long 21:29
4 Pete Brockett 50   Sport M Long 21:43
5 Mike Servetas 53   Sport M Long 23:16
6 David Salisbury 46   Sport M Long 23:19
7 Philip Swanson 51   Sport M Long 23:28
8 Bodie Bowers 45   Sport M Long 24:11
9 Skip Spadaccini 53   Sport M Long 24:11
10 Rick Clay-Storm 45   Sport M Long 25:20
11 Dan Plamer 38   Sport M Long 25:54
12 Justin Preisendorfer 34 A Sport M Long 26:09
13 Mike Duffy 48   Sport M Long 26:26
  Peter Southam 46   Sport M Long DNS
  Mike Saras 44   Sport M Long DNS
  Steve Herrick 34   Sport M Long DNS
  Mark Ahlstrom 50   Sport M Long DNS
  Scott Ellison     Sport M Long DNS
  Dave McCarthy 52   Sport M Long DNS
             
1 Jana Johnson 37   Sport F Long 21:55
2 Lindsay Watkins 26   Sport F Long 24:52
3 Susan Thompson 35   Sport F Long 25:07
4 Jean Lee 45   Sport F Long 27:15
5 Nicky Pizzo 38 A Sport F Long 27:45
6 Meaghan Murphy 21   Sport F Long 29:16
7 Karin Graham 38   Sport F Long 29:28
8 Becky Oleson 43   Sport F Long 31:59
  Tam Wood 40   Sport F Long DNF*tech
  Sara Dube 32   Sport F Long DNS
             
1 Jesse Couture 16   Sport JR F Long 26:41
             
1 Kyle Rober Ross 16   Sport JR M Long 19:53
2 Brian Yaceshyn 14   Sport JR M Long 30:25
  Henry Gotjen 16   Sport JR M Long DNS
  Ben Emery 15   Sport JR M Long DNS
  Kyler Walker 13 W Sport JR M Long DNS
  Jacob Remick 14   Sport JR M Long DNS
  John Drew 14 W Sport JR M Long DNS
  Zachary Remick 15   Sport JR M Long DNS
  Max Southam 13 W Sport JR M Long DNS
             
1 Howie Wemyss 59   Sport Master M Long 23:26
2 William Turner 60   Sport Master M Long 24:59
3 Walter Yaceshyn 72   Sport Master M Long 34:06
  Mike McElveen 57   Sport Master M Long DNS
  Steve Wehrli 60   Sport Master M Long *DNS
             
1 Ann Ostroski 56   Sport Master F Long 31:22
             
1 Ron Remick 53   Novice M Long 31:27
             
1 Jesse Walker 67 R Novice Master M Long 31:17
2 Frank Benesh 60   Novice Master M Long 47:13
             
1 Aiden De Felice 11   Novice Super JR M Long 31:26
             
1 Christine Partenope 35   Novice F Long 30:04
2 Regina Ferreira 51 R Novice F Long 33:42
             
  Lizzy Duffy 13   Novice JR F Long DNS
             
1 Andrew Doherty 10   Sport Super JR M Short 16:30
2 Craig Carr 10   Sport Super JR M Short 18:09
3 Neville White 12   Sport Super JR M Short 18:16
4 Dennis Morgan 11   Sport Super JR M Short 18:30
5 Jeff Palmer 9   Sport Super JR M Short 20:34
6 Jared Carr 8   Sport Super JR M Short 23:10
7 Chase Lee 10   Sport Super JR M Short 24:56
  Jack Thompson 10   Sport Super JR M Short DNS
  Oliver Clay-Storm 9   Sport Super JR M Short DNS
             
1 Camden Clark 13   Sport JR M Short 17:14
2 Reid Clark 16   Sport JR M Short 24:44
             
1 Kelsey Bush 10   Sport Super JR F Short 19:53
2 Elizabeth Cole 11   Sport SuperJR F Short 20:30
3 Maggie Rockett 12   Novice Super JR F Short 21:02
  Ava Jackson 12   Sport Super JR F Short DNS
             
1 Mia Plante 8   Novice Super JR F Short 22:25
2 Emma Rust 12   Novice Super JR F Short 26:04
3 River Hayes 9   Novice Super JR F Short 31:40
             
1 Kobi Lees 8   Novice Super JR M Short 18:43
2 Keith Morin 11   Novice Super JR M Short 19:06
3 Riley Hayes 7   Novice Super JR M Short 19:25
4 Shane Bush 7   Novice Super JR M Short 20:42
5 Colby Swanson 8   Novice Super JR M Short 22:02
6 Ben De Felice 9   Novice Super JR M Short 22:35
7 Jack Rust 10   Novice Super JR M Short 22:48
8 Alex Klementovich 9   Novice Super JR M Short 23:06
9 Lukas Narducci 9   Novice Super JR M Short 23:32
10 Ben Klementovich 8   Novice Super JR M Short 27:03
             
1 Andrew Clark 18   Sport M Short 16:09
2 Rob Clark 47   Sport M Short 20:09
             
1 Steve Wehrli 60   Sport Master M Short 16:55
             
1 Nancy Clark 46   Sport F Short 18:12
  Pamela Clay-Storm 43   Sport F Short DNS
             
1 Martha Benesh 62   Novice Master F Short 31:13
2 Sue Chapman 61   Novice Master F Short 43:07
             
1 Emma Cole 7   Novice Super JR F MINI 12:55
             
1 Sean Morgan 6   Novice Super JR M MINI 12:59
  TEAM COMPETITION          
  3 Riders         Total Time
1 AMC   A     1:14:23
  Aaron Gorban          
  Nicky Pizzo          
  Justin Preisendorfer          
             
2 Ro’s Team   R     1:25:21
  Jesse Walker          
  Regina Ferreira          
  Meg Skidmore          
  Western Maine Velo   W     DNS
  John Drew          
  Max Southam          
  Kyler Walker          

« Back to Summer Mountain Bike Series

back to top