Results Week 3 – 2010 Summer Mountain Bike Series presented by Dakine

« Back to Summer Mountain Bike Series

Long Course: 4.25  Miles  |  Short Course: 3 Miles  |  Mini Course: Mini :)

PLACE NAME Age Team DIVISION COURSE TIME
1 Sam Anderson 20   Expert M Long 15:50
2 Jeremiah Hawkins 28   Expert M Long 16:56
3 Dave Murphy 34   Expert M Long 18:29
4 Brian Byrne 36   Expert M Long 18:30
5 Ben Cargill 20   Expert M Long 18:52
6 Teo Jackson 20   Expert M Long 18:58
7 Chris Joosen 42   Expert M Long 19:37
8 Joe Orsino 44   Expert M Long 19:47
9 George Bordash 27   Expert M Long 20:00
10 Jason Hunter 38   Expert M Long 20:15
11 Ari Jackson 19   Expert M Long 21:02
12 Sam Norden 21   Expert M Long 21:54
13 Sven Cole 37   Expert M Long 22:46
14 Pat Ferland 27   Expert M Long 25:46
             
1 Meg Skidmore 25 R Expert F Long 20:48
2 Kara Hunter 37   Expert F Long 22:51
             
1 Byron Gill 17   Expert JR M Long 20:34
  Sean Doherty 15   Expert JR M Long DNS
  Payson McElveen 17   Expert JR M Long DNS
             
1 Wilder Byrne 10   Expert Super JR M Long 27:03
             
  Abby Turner 16   Expert JR F Long DNS
             
1 Dan Doherty 48   Sport M Long 20:55
2 Neil Tenenbaum 35   Sport M Long 22:14
3 Steve Herrick 34   Sport M Long 22:32
4 Pete Brockett 50   Sport M Long 22:41
5 Peter Southam 46   Sport M Long 22:48
6 David Salisbury 46   Sport M Long 23:25
7 Philip Swanson 51   Sport M Long 23:37
8 Steve Caffrey 52   Sport M Long 23:49
9 Bodie Bowers 45   Sport M Long 23:59
10 Justin Preisendorfer 34 A Sport M Long 24:13
11 Skip Spadaccini 53   Sport M Long 24:30
12 Mike Duffy 48   Sport M Long 26:25
13 Rick Clay-Storm 45   Sport M Long 27:10
14 Dan Plamer 38   Sport M Long 27:26
  Aaron Gorban 35 A Sport M Long DNS
  Mike Saras 44   Sport M Long DNS
  Mark Ahlstrom 50   Sport M Long DNS
  Mike Servetas 53   Sport M Long DNS
  Dave McCarthy 52   Sport M Long DNS
             
1 Jana Johnson 37   Sport F Long 22:36
2 Susan Thompson 35   Sport F Long 23:04
3 Ann Brophy 32   Sport F Long 24:46
4 Sara Dube 32   Sport F Long 25:49
5 Meaghan Murphy 21   Sport F Long 26:15
6 Kerin Graham 38   Sport F Long 27:40
7 Becky Oleson 43   Sport F Long 30:17
  Lindsay Watkins 26   Sport F Long DNF*tech
  Jean Lee 45   Sport F Long DNS
  Nicky Pizzo 38 A Sport F Long DNS
  Tam Wood 40   Sport F Long DNS
             
1 Jesse Couture 16   Sport JR F Long 24:47
             
1 Henry Gotjen 16   Sport JR M Long 21:45
2 Ben Emery 15   Sport JR M Long 22:44
3 Thomas Gregston 15   Sport JR M Long 23:25
4 Peter Caffrey 16   Sport JR M Long 25:50
5 Jacob Remick 14   Sport JR M Long 27:19
6 Zachary Remick 15   Sport JR M Long 29:01
7 Max Southam 13 W Sport JR M Long 29:37
  Kyle Rober Ross 16   Sport JR M Long DNS
  Brian Yaceshyn 14   Sport JR M Long DNS
  Kyler Walker 13 W Sport JR M Long DNS
  John Drew 14 W Sport JR M Long DNS
             
1 William Turner 60   Sport Master M Long 24:51
2 Steve Wehrli 60   Sport Master M Long 27:25
  Howie Wemyss 59   Sport Master M Long DNS
  Walter Yaceshyn 72   Sport Master M Long DNS
  Mike McElveen 57   Sport Master M Long DNS
             
1 Ann Ostroski 56   Sport Master F Long 31:18
             
1 Rob Gauthier 42   Novice M Long 27:12
2 Ron Remick 53   Novice M Long 30:36
             
1 Jesse Walker 67 R Novice Master M Long 31:14
2 Dick Pollock 65   Novice Master M Long 41:34
  Frank Benesh 60   Novice Master M Long DNS
             
1 Christine Partenope 35   Novice F Long 32:53
2 Regina Ferreira 51 R Novice F Long 35:32
             
  Lizzy Duffy 13   Novice JR F Long DNS
             
1 Craig Carr 10   Sport Super JR M Short 16:20
2 Andrew Doherty 10   Sport Super JR M Short 16:22
3 Neville White 12   Sport Super JR M Short 20:17
4 Jack Thompson 10   Sport Super JR M Short 20:41
5 Jared Carr 8   Sport Super JR M Short 21:07
6 Jeff Palmer 9   Sport Super JR M Short 21:34
  Dennis Morgan 11   Sport Super JR M Short DNS
  Chase Lee 10   Sport Super JR M Short DNS
  Oliver Clay-Storm 9   Sport Super JR M Short DNS
             
1 Camden Clark 13   Sport JR M Short 17:39
2 Reid Clark 16   Sport JR M Short 18:26
             
1 Elizabeth Cole 11   Sport SuperJR F Short 20:17
2 Maggie Rockett 12   Sport Super JR F Short 25:04
  Kelsey Bush 10   Sport Super JR F Short DNS
  Ava Jackson 12   Sport Super JR F Short DNS
             
1 Emma Rust 12   Novice Super JR F Short 26:32
2 River Hayes 9   Novice Super JR F Short 30:35
  Mia Plante 8   Novice Super JR F Short DNS
             
1 Lukas Narducci 9   Novice Super JR M Short 21:51
2 Colby Swanson 8   Novice Super JR M Short 23:44
3 Riley Hayes 7   Novice Super JR M Short 23:45
4 Alex Klementovich 9   Novice Super JR M Short 24:43
5 Jack Rust 10   Novice Super JR M Short 25:10
6 Marcus Bettencourt 8   Novice Super JR M Short 26:47
7 Ben Klementovich 8   Novice Super JR M Short 26:54
  Keith Morin 11   Novice Super JR M Short DNS
  Shane Bush 7   Novice Super JR M Short DNS
  Kobi Lees 8   Novice Super JR M Short DNS
             
1 Andrew Clark 18   Sport M Short 16:07
2 Rob Clark 47   Sport M Short 19:07
             
1 Nancy Clark 46   Sport F Short 18:19
             
1 Hank Benesh 28   Novice M Short 28:56
             
1 Martha Benesh 62   Novice Master F Short 28:39
2 Sue Chapman 61   Novice Master F Short 34:55
             
1 Emma Cole 7   Novice Super JR F MINI 13:24
             
  Sean Morgan 6   Novice Super JR M MINI DNS
  TEAM COMPETITION          
  3 Riders         Total Time
1 Ro’s Team   R     1:27:34
  Jesse Walker          
  Regina Ferreira          
  Meg Skidmore          
  AMC   A     DNS
  Aaron Gorban          
  Nicky Pizzo          
  Justin Preisendorfer          
             
  Western Maine Velo   W     DNS
  John Drew          
  Max Southam          
  Kyler Walker          

« Back to Summer Mountain Bike Series

back to top