Results, Week 3 – Dakine Summer Mountain Bike Series

Summer Mountain Bike Home

Photos!!

PL. NAME Age Team DIVISION COURSE TIME
1 Jeremiah Hawkins 29 Expert M Long 21:51
2 Sam Anderson 21 Expert M Long 22:08
3 Odd Bervendsen 53 Expert M Long 23:32
4 Dan Doherty 49 Expert M Long 25:07
5 Joe Orsino 45 Expert M Long 25:32
6 Ben Cargill 21 Expert M Long 25:36
7 Aaron Gorban 36 Expert M Long 26:52
8 Andy Narducci Expert M Long 28:25
Sven Cole 38 Expert M Long DNS
1 Meg Skidmore 26 Expert F Long 26:06
2 Jana Johnson 38 Expert F Long 27:12
1 Jordan Cargill 17 Expert JR M Long 22:46
2 Kyle Rober-Ross 17 Expert JR M Long 25:51
1 Erik Nelson 41 Sport M Long 24:20
2 Patrick Fagan 46 Sport M Long 24:49
3 Ben Schott 30 Sport M Long 25:37
4 Peter Southam 46 Sport M Long 27:37
5 Steve Caffrey 53 Sport M Long 28:44
6 Justin Ross 23 Sport M Long 30:11
7 Philip Swanson 52 Sport M Long 30:12
8 Tyler Bergmeier 39 Sport M Long 31:14
9 Skip Spadaccini 54 Sport M Long 31:37
10 Paul McClellan 51 Sport M Long 32:03
11 Ross Emery 45 Sport M Long 32:09
12 Joe Yahna 47 Sport M Long 32:57
13 Peter Surette 46 Sport M Long 33:55
14 Zach Spadaccini 18 Sport M Long 34:03
15 Dan Palmer 39 Sport M Long 42:33
Dennis Morgan 43 Sport M Long DNS
Pete Brockett 51 Sport M Long DNS
Greyson Carrier 36 Sport M Long DNS
Ian Carlisle 19 Sport M Long DNS
Steve Bush 52 Sport M Long DNS
Charles Greenhalgh 51 Sport M Long DNS
1 Susan Thompson 36 Sport F Long 29:03
2 Sally Brassill 47 Sport F Long 29:29
3 Kristen Seib 48 Sport F Long 32:50
4 Heidi Magario 28 Sport F Long 33:23
5 Elissa Gramling 28 Sport F Long 35:30
6 Nicky Pizzo 39 Sport F Long 36:25
7 Becky Oleson 44 Sport F Long 37:21
8 Stacy Moody 47 Sport F Long 40:22
9 Jenn Dougherty 39 Sport F Long 44:11
Laura Brockett 52 Sport F Long DNS
Lynne Zummo 28 Sport F Long DNS
Katy Peternel 43 Sport F Long DNS
Mimi Wong 47 Sport F Long DNS
Monique Caron 52 Sport F Long DNS
1 Melissa Seib 14 Sport JR F Long 29:08
1 Ben Emery 16 Sport JR M Long 27:24
2 John Drew 15 Sport JR M Long 32:31
3 Max Southam 14 Sport JR M Long 34:25
1 Donnie Seib 12 Sport Super JR M Long 29:50
2 Wilder Byrne 11 Sport Super JR M Long 42:00
3 Jeffrey Palmer 10 Sport Super JR M Long 43:32
1 Ted Gardner 56 R Sport Master M Long 35:23
2 Ed Good 74 R Sport Master M Long 52:15
1 Rob Gauthier 43 Novice M Long 32:43
2 Enis Arriga 44 Novice M Long 35:34
3 Ron Plante 47 Novice M Long 36:56
1 Jesse Walker 68 R Novice Master M Long 46:27
1 Gavin Yahna 14 Novice JR M Long 40:53
1 Erika Fagan 46 Novice F Long 36:04
2 Nancy Plante 42 Novice F Long 36:15
3 Christine Partenope 36 Novice F Long 38:52
4 Betty Dube 53 Novice F Long 42:53
5 Regina Ferreira Novice F Long 44:55
1 Jared Carr 9 Sport Super JR M Short 20:39
2 Lucas Narducci Sport Super JR M Short 21:10
3 Jack Thompson 11 Sport Super JR M Short 25:04
4 Chase Ingersoll 12 Sport Super JR M Short *13:43
Kiernan Fagan 9 Sport Super JR M Short DNS
Andrew Doherty 11 Sport Super JR M Short DNS
Deven Fagan 9 Sport Super JR M Short DNS
Shane Bush 9 Sport Super JR M Short DNS
Colby Swanson 9 Sport Super JR M Short DNS
Keith Morin 12 Sport Super JR M Short DNS
1 Frank Thompson 13 Sport JR M Short 17:30
2 Timothy Ryan 13 Sport JR M Short 17:40
3 Camden Clark Sport JR M Short *16:14
4 Neville White 13 Sport JR M Short *17:26
1 Mia Plante 9 Sport Super JR F Short 20:18
Elizabeth Cole 12 Sport Super JR F Short DNS
Becky Peternel 12 Sport Super JR F Short DNS
Sarah Peternel 8 Sport Super JR F Short DNS
Mary Peternel 10 Sport Super JR F Short DNS
1 Addy Nelson 7 Novice Super JR F Short 34:05
2 Annika Miller 7 Novice Super JR F Short 34:41
Emma Rust 13 Novice JR F Short *19:45
1 Riley Hayes 8 Novice Super JR M Short 18:50
2 Ben Caffrey 11 Novice Super JR M Short 20:50
3 Mikko Aho 9 Novice Super JR M Short 23:18
4 Jack Rust 11 Novice Super JR M Short 23:33
5 Alex Klementovich 11 Novice Super JR M Short 24:42
6 Ben Klementovich 9 Novice Super JR M Short 25:24
7 Cole Siefer 7 Novice Super JR M Short 25:26
8 Hayden Miller 8 Novice Super JR M Short 25:49
9 Liam Narducci 7 Novice Super JR M Short 26:13
10 Garrett Shafer 9 Novice Super JR M Short 26:41
11 Wyatt Arriga 9 Novice Super JR M Short 28:42
1 Jim McDevitt 65 Sport Master M Short 33:31
1 Andrew Clark 19 Sport M Short 21:04
1 Ishi Hayes Sport F Short 21:54
1 Maggie Rockett 13 Sport JR F Short 20:30
2 Sarah Smith 13 Sport JR F Short 21:50
1 Dot McCann 64 Sport Master F Short 33:31
1 Rebecca Klementovich 41 Novice F Short 22.00
2 Nancy Davis 51 Novice F Short 25:55
3 Penny Miller 45 Novice F Short 34:42
1 Nancy Clark (Trail-a-Bike) Sport F MINI 10:21
1 Beckett Clark  (Trail-a-Bike) 4 Novice  Super JR M MINI 10:21
Emma Cole Novice Super JR F MINI DNS
TEAM COMPETITION
3 Riders
1 Ro’s Team R 2:14:05
Ed Good
Jesse Walker
Ted Gardner

back to top