Results Week 7 – 2010 Summer Mountain Bike Series presented by Dakine

« Back to Summer Mountain Bike Series

Long Course: 4.25  Miles  |  Short Course: 3 Miles  |  Mini Course: Mini :)

PLACE NAME Age Team DIVISION COURSE TIME
1 Jeremiah Hawkins 28   Expert M Long 16:40
2 Dave Murphy 34   Expert M Long 17:23
3 Teo Jackson 20   Expert M Long 17:33
4 Brian Byrne 36   Expert M Long 17:49
5 Jeff Currie 41   Expert M Long 17:59
6 Ben Cargill 20   Expert M Long 18:05
7 Jason Hunter 38   Expert M Long 19:26
8 Sam Norden 21   Expert M Long 20:02
9 Ari Jackson 19   Expert M Long 20:31
10 Sven Cole 37   Expert M Long 21:10
  Sam Anderson 20   Expert M Long DNS
  Peter Ostroski 21   Expert M Long DNS
  Joe Orsino 44   Expert M Long DNS
  Chris Joosen 42   Expert M Long DNS
  George Bordash 27   Expert M Long DNS
             
1 Meg Skidmore 25 R Expert F Long 19:37
2 Kara Hunter 37   Expert F Long 21:34
             
1 Sean Doherty 15   Expert JR M Long 17:56
  Byron Gill 17   Expert JR M Long DNS
             
1 Wilder Byrne 10   Expert Super JR M Long 25:18
             
1 Abby Turner 16   Expert JR F Long 25:44
             
1 John Vogel 44   Sport M Long 18:59
2 Jim Rollins 42   Sport M Long 19:23
3 Mike Saras 44   Sport M Long 19:53
4 Dan Doherty 48   Sport M Long 20:34
5 Peter Southam 46   Sport M Long 21:01
6 Pete Brockett 50   Sport M Long 21:23
7 Steve Caffrey 52   Sport M Long 21:42
8 Steve Herrick 34   Sport M Long 21:46
9 Philip Swanson 51   Sport M Long 22:34
10 Mike Duffy 48   Sport M Long 23:12
11 Skip Spadaccini 53   Sport M Long 24:10
12 Paul McClellan 50   Sport M Long 24:31
13 Dan Plamer 38   Sport M Long 24:52
14 Rick Clay-Storm 45   Sport M Long 25:21
  Aaron Gorban 35 A Sport M Long DNF
  Justin Preisendorfer 34 A Sport M Long DNS
  Neil Tenenbaum 35   Sport M Long DNS
  Bodie Bowers 45   Sport M Long DNS
  Mike Servetas 53   Sport M Long DNS
  Bryant Alden 44   Sport M Long DNS
  Nat Lucy 52   Sport M Long DNS
  David Salisbury 46   Sport M Long DNS
             
1 Jana Johnson 37   Sport F Long 21:10
2 Susan Thompson 35   Sport F Long 21:54
3 Sara Dube 32   Sport F Long 23:25
4 Kerin Graham 38   Sport F Long 27:07
5 Meaghan Murphy 21   Sport F Long 28:23
6 Becky Oleson 43   Sport F Long 28:47
  Lindsay Watkins 26   Sport F Long DNS
  Nicky Pizzo 38 A Sport F Long DNS
             
  Jesse Couture 16   Sport JR F Long DNS
             
1 Henry Gotjen 16   Sport JR M Long 18:56
2 Kyle Rober Ross 16   Sport JR M Long 20:12
3 Thomas Gregston 15   Sport JR M Long 20:41
4 Ben Emery 15   Sport JR M Long 20:55
5 Kyler Walker 13 W Sport JR M Long 22:37
6 Mitchell Yahna` 15   Sport JR M Long 22:53
7 Max Southam 13 W Sport JR M Long 27:11
8 John Drew 14 W Sport JR M Long 27:28
  Jacob Remick 14   Sport JR M Long DNS
  Zachary Remick 15   Sport JR M Long DNS
             
1 William Turner 60   Sport Master M Long 22:42
2 Steve Wehrli 60   Sport Master M Long 25:22
  Howie Wemyss 59   Sport Master M Long DNS
             
  Ann Ostroski 56   Sport Master F Long DNS
             
1 Rob Gauthier 42   Novice M Long 23:36
  Ron Remick 53   Novice M Long DNS
             
1 Jesse Walker 67 R Novice Master M Long 28:55
  Frank Benesh 60   Novice Master M Long DNS
             
1 Nancy Babcock 54   Novice F Long 27:47
2 Regina Ferreira 51 R Novice F Long 32:38
  Patti Alden 44   Novice F Long DNS
  Christine Partenope 35   Novice F Long DNS
             
1 Andrew Doherty 10   Sport Super JR M Short 15:57
2 Craig Carr 10   Sport Super JR M Short 16:22
3 Dennis Morgan 11   Sport Super JR M Short 18:02
4 Neville White 12   Sport Super JR M Short 18:07
5 Jeff Palmer 9   Sport Super JR M Short 18:13
  Jack Thompson 10   Sport Super JR M Short DNS
  Jared Carr 8   Sport Super JR M Short DNS
             
1 Reid Clark 16   Sport JR M Short 20:25
  Camden Clark 13   Sport JR M Short DNS
             
1 Ava Jackson 12   Sport Super JR F Short 16:07
2 Maggie Rockett 12   Sport Super JR F Short 18:12
3 Elizabeth Cole 11   Sport SuperJR F Short 19:27
  Kelsey Bush 10   Sport Super JR F Short DNS
             
1 River Hayes 9   Novice Super JR F Short 26:11
  Emma Rust 12   Novice Super JR F Short DNS
  Mia Plante 8   Novice Super JR F Short DNS
  Emma Plante 10   Novice Super JR F Short DNS
             
1 Keith Morin 11   Novice Super JR M Short 16:28
2 Chase Ingersoll 11   Novice Super JR M Short 16:56
3 Lukas Narducci 9   Novice Super JR M Short 18:40
4 Riley Hayes 7   Novice Super JR M Short 19:35
5 Alex Klementovich 9   Novice Super JR M Short 22:01
6 Ben Klementovich 8   Novice Super JR M Short 24:46
7 Seth Rollins 6   Novice Super JR M Short 25:52
  Ben Caffrey 10   Novice Super JR M Short DNF
  Jack Rust 10   Novice Super JR M Short DNS
  Colby Swanson 8   Novice Super JR M Short DNS
  Kobi Lees 8   Novice Super JR M Short DNS
  Shane Bush 7   Novice Super JR M Short DNS
             
  Andrew Clark 18   Sport M Short DNS
  Rob Clark 47   Sport M Short DNS
             
  Amelya Saras 13   Sport JR F Short DNS
             
1 Kristen Vogel 43   Sport F Short 17:21
2 Nancy Clark 46   Sport F Short 18:26
3 Ishi Hayes 40   Sport F Short 18:50
             
1 Hank Benesh 28   Novice M Short 29:35
  Scott Lees     Novice M Short DNS
             
1 Martha Benesh 62   Novice Master F Short 27:56
2 Sue Chapman 61   Novice Master F Short 29:25
             
1 Emma Cole 7   Novice Super JR F MINI 11:39
2 Lauren Rollins 8   Novice Super JR F MINI 16:59
             
1 Sean Morgan 6   Novice Super JR M MINI 10:49
  TEAM COMPETITION          
  3 Riders         Total Time
1 Western Maine Velo   W     1:17:16
  John Drew          
  Max Southam          
  Kyler Walker          
2 Ro’s Team   R     1:21:10
  Jesse Walker          
  Regina Ferreira          
  Meg Skidmore          
  AMC   A     DNS
  Aaron Gorban          
  Nicky Pizzo          
  Justin Preisendorfer          
             

« Back to Summer Mountain Bike Series

back to top