Results Week 8 – 2010 Summer Mountain Bike Series presented by Dakine

« Back to Summer Mountain Bike Series

Long Course: 4.25  Miles  |  Short Course: 3 Miles  |  Mini Course: Mini :)

PLACE NAME Age Team DIVISION COURSE TIME
1 Jeremiah Hawkins 28   Expert M Long 16:58
2 Dave Murphy 34   Expert M Long 17:19
3 Teo Jackson 20   Expert M Long 17:38
4 Ben Cargill 20   Expert M Long 18:21
5 Sam Norden 21   Expert M Long 18:58
6 Brian Byrne 36   Expert M Long 19:04
7 Jason Hunter 38   Expert M Long 19:10
8 Andy Narducci 40   Expert M Long 19:45
9 George Bordash 27   Expert M Long 20:17
10 Sven Cole 37   Expert M Long 20:20
11 Sam Anderson 20   Expert M Long 26:09
  Ari Jackson 19   Expert M Long DNS
  Peter Ostroski 21   Expert M Long DNS
  Joe Orsino 44   Expert M Long DNS
  Chris Joosen 42   Expert M Long DNS
             
1 Meg Skidmore 25 R Expert F Long 19:35
2 Kara Hunter 37   Expert F Long 22:01
             
1 Sean Doherty 15   Expert JR M Long 18:17
2 Byron Gill 17   Expert JR M Long 20:41
3 Matt Gregory 14   Expert JR M Long 25:59
             
1 Wilder Byrne 10   Expert Super JR M Long 25:05
             
1 Abby Turner 16   Expert JR F Long 25:49
             
1 Aaron Gorban 35 A Sport M Long 19:53
2 Peter Southam 46   Sport M Long 21:04
3 Justin Preisendorfer 34 A Sport M Long 21:12
4 Paul McClellan 50   Sport M Long 21:14
5 Pete Brockett 50   Sport M Long 21:24
6 Steve Caffrey 52   Sport M Long 21:42
7 Jeremy Nellis     Sport M Long 21:55
8 Neil Tenenbaum 35   Sport M Long 22:07
9 Bodie Bowers 45   Sport M Long 22:09
10 Philip Swanson 51   Sport M Long 22:17
11 David Salisbury 46   Sport M Long 22:21
12 Steve Herrick 34   Sport M Long 23:06
13 Mike Duffy 48   Sport M Long 23:33
14 Dan Plamer 38   Sport M Long 26:16
  Skip Spadaccini 53   Sport M Long DNS
  Rick Clay-Storm 45   Sport M Long DNS
  Jim Rollins 42   Sport M Long DNS
  Mike Saras 44   Sport M Long DNS
  Dan Doherty 48   Sport M Long DNS
  Mike Servetas 53   Sport M Long DNS
  John Vogel 44   Sport M Long DNS
             
1 Jana Johnson 37   Sport F Long 22:15
2 Susan Thompson 35   Sport F Long 22:58
3 Sara Dube 32   Sport F Long 23:18
4 Nicky Pizzo 38 A Sport F Long 27:12
5 Becky Oleson 43   Sport F Long 28:01
  Kerin Graham 38   Sport F Long DNS
  Meaghan Murphy 21   Sport F Long DNS
  Lindsay Watkins 26   Sport F Long DNS
             
1 Jesse Couture 16   Sport JR F Long 26:07
             
1 Kyle Rober Ross 16   Sport JR M Long 18:41
2 Henry Gotjen 16   Sport JR M Long 18:53
3 Thomas Gregston 15   Sport JR M Long 20:54
4 Kyler Walker 13 W Sport JR M Long 21:24
5 Zachary Remick 15   Sport JR M Long 25:05
6 Max Southam 13 W Sport JR M Long 25:25
7 Jacob Remick 14   Sport JR M Long 26:34
8 John Drew 14 W Sport JR M Long 29:34
  Ben Emery 15   Sport JR M Long DNS
  Mitchell Yahna 15   Sport JR M Long DNS
             
1 Howie Wemyss 59   Sport Master M Long 22:07
2 William Turner 60   Sport Master M Long 22:30
  Steve Wehrli 60   Sport Master M Long DNS
             
1 Ann Ostroski 56   Sport Master F Long 27:41
             
1 Matt Scheaff 20   Novice M Long 26:19
2 Ron Remick 53   Novice M Long 29:03
  Rob Gauthier 42   Novice M Long DNS
             
1 Jesse Walker 67 R Novice Master M Long 29:48
  Frank Benesh 60   Novice Master M Long DNS
             
1 Regina Ferreira 51 R Novice F Long 34:44
  Patti Alden 44   Novice F Long DNS
  Nancy Babcock 54   Novice F Long DNS
  Christine Partenope 35   Novice F Long DNS
             
1 Craig Carr 10   Sport Super JR M Short 15:00
2 Andrew Doherty 10   Sport Super JR M Short 16:16
3 Dennis Morgan 11   Sport Super JR M Short 17:53
4 Jeff Palmer 9   Sport Super JR M Short 18:31
  Neville White 12   Sport Super JR M Short DNS
  Jack Thompson 10   Sport Super JR M Short DNS
  Jared Carr 8   Sport Super JR M Short DNS
             
1 Camden Clark 13   Sport JR M Short 17:00
  Reid Clark 16   Sport JR M Short *DNS
             
1 Ava Jackson 12   Sport Super JR F Short 15:54
2 Maggie Rockett 12   Sport Super JR F Short 18:38
3 Elizabeth Cole 11   Sport SuperJR F Short 19:16
             
1 Mia Plante 8   Novice Super JR F Short 20:39
2 River Hayes 9   Novice Super JR F Short 31:15
  Emma Rust 12   Novice Super JR F Short DNS
  Emma Plante 10   Novice Super JR F Short DNS
             
1 Chase Ingersoll 11   Novice Super JR M Short 17:11
2 Lukas Narducci 9   Novice Super JR M Short 17:57
3 Riley Hayes 7   Novice Super JR M Short 18:03
4 Ben Caffrey 10   Novice Super JR M Short 19:26
5 Colby Swanson 8   Novice Super JR M Short 21:38
6 Alex Klementovich 9   Novice Super JR M Short 24:39
7 Ben Klementovich 8   Novice Super JR M Short 26:01
  Keith Morin 11   Novice Super JR M Short DNS
  Seth Rollins 6   Novice Super JR M Short DNS
  Jack Rust 10   Novice Super JR M Short DNS
             
1 Rob Clark 47   Sport M Short 17:52
  Andrew Clark 18   Sport M Short DNS
             
  Amelya Saras 13   Sport JR F Short DNS
             
1 Nancy Clark 46   Sport F Short 18:24
2 Ishi Hayes 40   Sport F Short 19:51
             
1 Hank Benesh 28   Novice M Short 27:19
             
1 Sue Chapman 61   Novice Master F Short 28:35
  Martha Benesh 62   Novice Master F Short DNS
             
1 Emma Cole 7   Novice Super JR F MINI 13:10
  Lauren Rollins 8   Novice Super JR F MINI DNS
             
1 Sean Morgan 6   Novice Super JR M MINI 9:22
  TEAM COMPETITION          
  3 Riders         Total Time
1 AMC   A     1:08:17
  Aaron Gorban          
  Nicky Pizzo          
  Justin Preisendorfer          
2 Western Maine Velo   W     1:16:23
  John Drew          
  Max Southam          
  Kyler Walker          
3 Ro’s Team   R     1:24:07
  Jesse Walker          
  Regina Ferreira          
  Meg Skidmore          
             

« Back to Summer Mountain Bike Series

back to top