Results, Week 8 – 2011 Dakine Summer Mountain Bike Series

Summer Mountain Bike Home

PL. NAME Age Team DIVISION COURSE TIME
1 Sam Anderson 21 Expert M Long 21:08
2 Odd Bervendsen 53 Expert M Long 22:09
3 Sam Norden 22 Expert M Long 23:28
4 Dan Doherty 49 Expert M Long 24:30
5 Jim Rollins 43 Expert M Long 25:02
6 Ben Cargill 21 Expert M Long 25:53
7 Aaron Gorban 36 Expert M Long 26:19
8 Andy Narducci Expert M Long 26:56
9 Sven Cole 38 Expert M Long 29:19
Jeremiah Hawkins 29 Expert M Long DNS
Joe Orsino 45 Expert M Long DNS
1 Meg Skidmore 26 G Expert F Long 25:00
2 Jana Johnson 38 Expert F Long 30:11
1 Kyle Rober-Ross 17 Expert JR M Long 25:23
Jordan Cargill 17 Expert JR M Long DNS
1 Abby Turner Expert JR F Long 33:53
1 Patrick Fagan 46 Sport M Long 23:40
2 Ben Schott 30 Sport M Long 25:42
3 Peter Southam 46 Sport M Long 26:12
4 Paul McClellan 51 Sport M Long 26:31
5 Steve Caffrey 53 Sport M Long 26:59
6 Dennis Morgan 43 Sport M Long 27:38
7 Pete Brockett 51 Sport M Long 28:28
8 Chris Meier Sport M Long 28:10
9 Tyler Bergmeier 39 Sport M Long 29:35
10 Joe Yahna Sport M Long 30:04
11 Justin Ross 23 Sport M Long 30:31
12 Philip Swanson 52 Sport M Long 35:25
13 Dan Palmer 39 Sport M Long 39:38
Skip Spadaccini 54 Sport M Long DNS
Charles Greenhalgh 51 Sport M Long DNS
Erik Nelson 41 Sport M Long DNS
Ian Carlisle 19 G Sport M Long DNS
Greyson Carrier 36 Sport M Long DNS
Peter Surette 46 Sport M Long DNS
1 Elissa Gramling 28 Sport F Long 30:22
2 Laura Brockett 52 Sport F Long 32:22
3 Kristen Seib 48 Sport F Long 32:24
4 Nicky Pizzo 39 Sport F Long 33:20
5 Becky Oleson 44 Sport F Long 36:47
6 Mimi Wong 47 Sport F Long 38:29
7 Jenn Dougherty 39 Sport F Long 39:48
Sally Brassill 47 Sport F Long DNS
Heidi Magario 28 Sport F Long DNS
Susan Thompson 36 G Sport F Long DNS
1 Ava Jackson 13 Sport JR F Long 36:05
Melissa Seib 14 Sport JR F Long *DNS
1 Ben Emery 16 Sport JR M Long 30:34
2 John Drew 15 Sport JR M Long 31:35
3 Max Southam 14 Sport JR M Long 33:05
Kyler Walker 14 Sport JR M Long DNS
1 Donnie Seib 12 Sport Super JR M Long 29:07
2 Wilder Byrne 11 Sport Super JR M Long 29:46
3 Jeffrey Palmer 10 Sport Super JR M Long 40:37
1 Ted Gardner 56 R Sport Master M Long 33:57
2 Ed Good 74 R Sport Master M Long 50:39
1 Ron Plante 47 Novice M Long 37:47
Enis Arriga 44 Novice M Long DNS
Rob Gauthier 43 Novice M Long DNS
1 Gavin Yahna Novice JR M Long 39:44
1 Jesse Walker 68 R Novice Master M Long 42:49
1 Erika Fagan 46 Novice F Long 34:12
2 Betty Dube 53 Novice F Long 38:19
Christine Partenope 36 Novice F Long DNS
Nancy Plante 42 Novice F Long DNS
Regina Ferreira Novice F Long DNS
1 Kiernan Fagan 9 Sport Super JR M Short 15:05
2 Chase Ingersoll 12 Sport Super JR M Short 15:53
3 Deven Fagan 9 Sport Super JR M Short 16:07
4 Andrew Doherty 11 Sport Super JR M Short 16:35
5 Lucas Narducci Sport Super JR M Short 19:44
6 Colby Swanson 9 Sport Super JR M Short 20:23
7 Seth Rollins 7 Sport Super JR M Short 22:48
Jack Thompson 11 Sport Super JR M Short DNS
Keith Morin 12 Sport Super JR M Short DNS
1 Timothy Ryan 13 Sport JR M Short 16:52
2 Frank Thompson 13 Sport JR M Short 16:37
3 Camden Clark 14 Sport JR M Short 19:19
4 Reid Clark 17 Sport JR M Short 39:29
Neville White 13 Sport JR M Short DNS
Mitchell Yahna 16 Sport JR M Short DNS
1 Elizabeth Cole 12 Sport Super JR F Short 20:53
2 Mia Plante 9 Sport Super JR F Short 20:59
1 Addy Nelson 7 Novice Super JR F Short 30:45
2 Lauren Rollins 9 Novice Super JR F Short 37:36
Annika Miller 7 Novice Super JR F Short DNS
Emma Rust 13 Novice JR F Short DNS
1 Ben Caffrey 11 Novice Super JR M Short 18:06
2 Riley Hayes 8 Novice Super JR M Short 20:37
3 Garrett Shafer 9 Novice Super JR M Short 21:57
4 Liam Narducci 7 Novice Super JR M Short 30:48
5 Beckett Clark 4 Novice SuperJR M Short 33:24
Hayden Miller 8 Novice Super JR M Short DNS
Alex Klementovich 11 Novice Super JR M Short DNS
Jack Rust 11 Novice Super JR M Short DNS
Ben Klementovich 9 Novice Super JR M Short DNS
Wyatt Arriga 9 Novice Super JR M Short DNS
Jim McDevitt 65 Sport Master M Short DNS
1 Rob Clark 49 Sport M Short 22:22
1 Monique Caron 52 Sport F Short 19:26
2 Ishi Hayes Sport F Short 20:21
3 Stacy Moody Sport F Short 25:54
4 Nancy Clark Sport F SHORT 33:24
1 Sarah Smith 13 Sport JR F Short 28:14
Maggie Rockett 13 Sport JR F Short DNS
Dot McCann 64 Sport Master F Short DNS
Penny Miller 45 Novice F Short DNS
Nancy Davis 51 Novice F Short DNS
1 Andrew Clark 19 Sport M MINI 10:53
1 Melissa Seib 14 Sport Jr F MINI 7:48
1 Valerie Smith 44 Novice F MINI 13:13
1 Emma Cole Novice Super JR F MINI 11:07
TEAM COMPETITION
3 Riders
Ro’s Team R 2:07:25
Ed Good
Jesse Walker
Ted Gardner
Great Glen Trails G DNS
Ian Carlisle
Meg Skidmore
Susan Thompson

back to top