Summer Mountain Bike Series Results – 2008 Week 4

« Back to Summer Mountain Bike Series

Place NAME Age Team DIVISION COURSE TIME
1 Dave Murphy 32 J Expert M Long 20:00
2 Sam Anderson 18 J Expert M Long 20:36
3 Steve Piotrow 45 U Expert M Long 22:29
4 Mike Rust 49   Expert M Long 22:51
5 Sven Cole 35 U Expert M Long 23:06
6 Tim Connell 44 B Expert M Long 23:18
  Eric Siefer 38   Expert M Long DNS
  Mike Saras 42 D Expert M Long DNS
  Jason Hunter 36   Expert M Long DNS
  Dave Chandler 42 D Expert M Long DNS
             
1 Meghan Skidmore 23 M Expert F Long 25:37
2 Tam Wood 38 D Expert F Long 26:34
  Kara Hunter 35   Expert F Long DNS
             
1 Howie Wemyss 56 G Expert Master M Long 24:25
             
1 Chad Connell 17 B Expert JR M Long 22:42
2 Sean Doherty 13 B Expert JR M Long 25:46
  Jordan Cargill 14   Expert JR M Long DNS
             
1 Daniel Hale 18   Sport M Long 23:15
2 Sam Norden 19   Sport M Long 24:05
3 Ben Cargill 18   Sport M Long 24:09
4 Dennis Morgan 40 U Sport M Long 24:14
5 Michael Frothingham 19   Sport M Long 24:26
6 Brian Ricker 41   Sport M Long 24:27
7 Aaron Gorban 33 T Sport M Long 25:01
8 Joe Yahna 44 T Sport M Long 25:48
9 Justin Preisendorfer     Sport M Long 26:04
10 Tim Bernier 39 S Sport M Long 26:43
11 Chris Meier 35   Sport M Long 27:12
12 Ted Gardner 53 R Sport M Long 28:08
13 Bryant Alden 42   Sport M Long 28:52
14 Dan Brennon 45   Sport M Long 28:54
15 Charles Greenhalgh 48   Sport M Long 28:55
16 Ken Cargill 50   Sport M Long 34:25
17 Mike Tousey 53   Sport M Long 36:32
18 Steve Kinney 42 S Sport M Long 38:09
  Joe Orsino 42   Sport M Long DNS
  Dan Doherty 46 G Sport M Long DNS
  Peter Brockett 48 S Sport M Long DNS
  Chris Brockett 19   Sport M Long DNS
  James Harnois 19   Sport M Long DNS
  Jeff Allen 52 I Sport M Long DNS
  Pete Surette 43   Sport M Long DNS
  Skip Spadaccini 51 T Sport M Long DNS
             
1 Mary Doherty 44 G Sport F Long 31:21
2 Patti Alden 42   Sport F Long 32:48
3 Nicky Pizzo 36   Sport F Long 37:40
  Becky Oleson 41   Sport F Long DNS
             
1 Gabe Lee 14 C Sport JR M Long 26:02
2 Ben Emery 14 Z Sport JR M Long 33:44
3 Andrew Clark 16   Sport JR M Long 34:39
  Sudha McDevitt-McCann 16   Sport JR M Long DNS
  Zach Spadaccini 15   Sport JR M Long DNS
  Henry Gotjen 14   Sport JR M Long DNS
  Mitchell Yahna 13 Z Sport JR M Long DNS
             
  Jessie Couture 14   Sport JR F Long DNS
             
1 Hunter Lebeuf 11 C Sport Super JR M Long 30:37
2 Wilder Byrne 8   Sport Super JR M Long 32:10
3 Matthew Lingley     Sport Super JR M Long 35:22
             
1 Bob Yanuck 56   Sport Master M Long 31:41
2 Jesse Walker 65 R Sport Master M Long 33:16
3 Ed Good 71 R Sport Master M Long 40:08
  Leo Rossignol 55 I Sport Master M Long DNS
             
1 Robin Kosstrin 56   Sport Master F Long 41:39
             
1 Grant Lingley 45   Novice M Long 35:23
2 Mario Partenope 26   Novice M Long 36:15
             
1 Carol Brennon 44   Novice F Long 34:45
2 Chris Partenope 33   Novice F Long 37:32
3 Sandy Eldon 40   Novice F Long 38:59
4 Regina Ferreira 49 M Novice F Long 43:02
  Jill Olausson 42   Novice F Long DNS
  Chris Costello     Novice F Long DNS
  Tami Hartley 46   Novice F Long DNS
  Manju McDevitt-McCann 18   Novice F Long DNS
             
1 Tanner VanCoesant 14   Novice JR M Long 32:35
2 Sean Perley 14 Z Novice JR M Long 35:04
3 Brandon Ferreira 13 M Novice JR M Long 38:06
  Trenton Graham 14 C Novice JR M Long DNS
             
1 Nancy Clark 43   Sport F Short 19:14
2 Gina Lee 44   Sport F Short 22:43
             
1 Reid Clark 14   Sport JR M Short 33:46
             
1 Andrew Doherty 8   Sport Super JR M Short 17:16
2 Craig Carr     Sport Super JR M Short 19:38
3 Kyle Alber 10   Sport Super JR M Short 20:42
4 Frank Thompson 10   Sport Super JR M Short 20:44
5 Dennis Morgan 9   Sport Super JR M Short 22:27
6 Duncan Allen 11   Sport Super JR M Short 22:35
7 Jack Thompson 8   Sport Super JR M Short 22:38
8 Fritz Carr 10   Sport Super JR M Short 23:18
9 Jared Carr 6   Sport Super JR M Short 32:01
  Gavin Yahna 11   Sport Super JR M Short DNS
             
1 Amelya Saras 11   Sport Super JR F Short 19:25
             
1 Jo Whittington 39   Novice F Short 21:14
2 Sandy Keck 47   Novice F Short 21:36
3 Roselle Higgins 44   Novice F Short 24:53
             
1 Dot McCann 61   Novice Master F Short 25:24
             
1 Jonathan Emery 10   Novice Super JR M Short 23:12
2 Camden Clark 11   Novice Super JR M Short 23:40
3 Calvin Whittington 11   Novice Super JR M Short 25:37
             
1 Elizabeth Cole 9   Novice Super JR F Short 22:16
2 Dana Peoples 8   Novice Super JR F Short 29:48
3 Lexi Peoples 11   Novice Super JR F Short 30:50
             
1 Jack Rust     Sport Super JR M MINI 3:39
  TEAM COMPETITION          
  3 Riders         Total Time
1 Red Jersey   J     1:04:45
  Sam Anderson          
  Ben Cargill          
  Dave Murphy          
2 "Cole" Fusion Factory   U     1:09:49
  Sven Cole          
  Dennis Morgan          
  Steve Piotrow          
3 The 3 Amigos   B     1:11:46
  Chad Connell          
  Tim Connell          
  Sean Doherty          
4 Ro’s Team   R     1:41:32
  Ted Gardner          
  Ed Good          
  Jesse Walker          
5 RMB   M     1:46:45
  Brandon Ferreira          
  Regina Ferreira          
  Meghan Skidmore          
  Team DAKINE   D     DNS
  Dave Chandler          
  Mike Saras          
  Tam Wood          
  Conway Chaos   C     DNS
  Trenton Graham          
  Hunter Lebeuf          
  Gabe Lee          
  Steel Wheels   S     DNS
  Tim Bernier          
  Peter Brockett          
  Steve Kinney          
  IMPORTECH   I     DNS
  Leo Rossignol          
  Jeff Allen          
  Slim Bryant          
  The Three Stooges   T     DNS
  Aaron Gorban          
  Skip Spadaccini          
  Joe Yahna          
  Great Glen Trails   G     DNS
  Dan Doherty          
  Mary Doherty          
  Howie Wemyss          
  The Fast & The Furious   Z     DNS
  Ben Emery          
  Sean Perley          
  Mitchell Yahna          

« Back to Summer Mountain Bike Series

back to top