Summer Mountain Bike Series Results – 2008 Week 8

« Back to Summer Mountain Bike Series

PLACE. NAME Age Team DIVISION COURSE TIME
1 Dave Murphy 32 J Expert M Long 18:18
2 Steve Piotrow 45 U Expert M Long 20:17
3 Mike Saras 42 D Expert M Long 21:12
4 Sven Cole 35 U Expert M Long 21:31
  Eric Siefer 38   Expert M Long DNF
  Mike Rust 49   Expert M Long DNS
  Sam Anderson 18 J Expert M Long DNS
  Robert Seaman     Expert M Long DNS
  Tim Connell 44 B Expert M Long DNS
  Jason Hunter 36   Expert M Long DNS
  Dave Chandler 42 D Expert M Long DNS
             
1 Meghan Skidmore 23 M Expert F Long 23:05
2 Tam Wood 38 D Expert F Long 23:29
  Kara Hunter 35   Expert F Long DNS
             
  Howie Wemyss 56 G Expert Master M Long DNS
             
1 Sean Doherty 13 B Expert JR M Long 21:54
2 Evan Altfest 17   Expert JR M Long 28:47
  Chad Connell 17 B Expert JR M Long DNS
  Jordan Cargill 14   Expert JR M Long DNS
             
1 Michael Frothingham 19   Sport M Long 20:31
2 Daniel Hale 18   Sport M Long 21:03
3 Joe Orsino 42   Sport M Long 21:10
4 Dan Doherty 46 G Sport M Long 21:32
5 Aaron Gorban 33 T Sport M Long 21:45
6 Sam Norden 19   Sport M Long 21:46
7 Ben Cargill 18   Sport M Long 22:04
8 Dennis Morgan 40 U Sport M Long 22:25
9 Chris Meier 35   Sport M Long 23:22
10 Justin Preisendorfer     Sport M Long 23:26
11 Charles Greenhalgh 48   Sport M Long 24:24
12 Joe Yahna 44 T Sport M Long 24:27
13 Tim Bernier 39 S Sport M Long 24:52
14 Ted Gardner 53 R Sport M Long 25:40
15 Skip Spadaccini 51 T Sport M Long 26:13
16 Dan Brennon 45   Sport M Long 28:04
17 Mike Tousey 53   Sport M Long 34:20
18 Steve Kinney 42 S Sport M Long 34:25
  Brian Ricker 41   Sport M Long DNS
  Peter Brockett 48 S Sport M Long DNS
  Matt Priestley 24   Sport M Long DNS
  Pete Surette 43   Sport M Long DNS
  Bryant Alden 42   Sport M Long DNS
  Chris Brockett 19   Sport M Long DNS
  Ken Cargill 50   Sport M Long DNS
             
1 Mary Doherty 44 G Sport F Long 28:29
2 Becky Oleson 41   Sport F Long 30:16
3 Nicky Pizzo 36   Sport F Long 30:46
  Patti Alden 42   Sport F Long DNS
             
1 Byron Gill 15   Sport JR M Long 23:56
2 Ben Emery 14 Z Sport JR M Long 25:09
3 Mitchell Yahna 13 Z Sport JR M Long 30:40
4 Gabe Lee 14 C Sport JR M Long 35:13
  Sudha McDevitt-McCann 16   Sport JR M Long DNS
  Henry Gotjen 14   Sport JR M Long DNS
  Andrew Clark 16   Sport JR M Long *DNS
  Zach Spadaccini 15   Sport JR M Long DNS
             
  Jessie Couture 14   Sport JR F Long DNS
             
1 Hunter Lebeuf 11 C Sport Super JR M Long 30:45
  Wilder Byrne 8   Sport Super JR M Long DNF
             
             
             
1 Jesse Walker 65 R Sport Master M Long 29:44
2 Ed Good 71 R Sport Master M Long 35:51
  Bob Yanuck 56   Sport Master M Long DNS
  Leo Rossignol 55 I Sport Master M Long DNS
             
1 Tami Hartley 46   Novice F Long 32:04
2 Carol Brennon 44   Novice F Long 34:20
3 Regina Ferreira 49 M Novice F Long 38:31
  Jill Olausson 42   Novice F Long DNS
  Sandy Eldon 40   Novice F Long DNS
             
1 Greg Palmer 15   Novice JR M Long 30:11
2 Brandon Ferreira 13 M Novice JR M Long 33:43
  Sean Perley 14 Z Novice JR M Long DNS
  Tanner VanCoesant 14   Novice JR M Long DNS
  Trenton Graham 14 C Novice JR M Long DNS
             
1 Gina Lee 44   Sport F Short 20:58
  Nancy Clark 43   Sport F Short DNS
             
  Robin Kosstrin 56   Sport Master F Short DNS
             
1 Andrew Clark 16   Sport JR M Short 16:33
2 Reid Clark 14   Sport JR M Short 24:24
             
1 Andrew Doherty 8   Sport Super JR M Short 17:10
2 Frank Thompson 10   Sport Super JR M Short 18:34
3 Gavin Yahna 11   Sport Super JR M Short 19:02
4 Craig Carr     Sport Super JR M Short 19:19
5 Kyle Alber 10   Sport Super JR M Short 19:43
6 Jack Thompson 8   Sport Super JR M Short 21:29
7 Jared Carr 6   Sport Super JR M Short 29:05
  Dennis Morgan 9   Sport Super JR M Short DNS
  Fritz Carr 10   Sport Super JR M Short DNS
             
1 Amelya Saras 11   Sport Super JR F Short 17:35
             
1 Jim McDevitt 62   Novice Master M Short 25:09
             
1 Jo Whittington 39   Novice F Short 19:30
2 Sandy Keck 47   Novice F Short 19:33
3 Tina Craig 47   Novice F Short 24:40
4 Roselle Higgins 44   Novice F Short 26:00
  Manju McDevitt-McCann 18   Novice F Short DNS
             
1 Dot McCann 61   Novice Master F Short 25:09
             
1 Jonathan Emery 10   Novice Super JR M Short 18:46
2 Camden Clark 11   Novice Super JR M Short 19:19
3 Calvin Whittington 11   Novice Super JR M Short 29:23
  Harper Klebart 7   Novice Super JR M Short DNS
             
1 Elizabeth Cole 9   Novice Super JR F Short 22:25
2 Tessa Craig Greenhalgh 11   Novice Super JR F Short 24:42
3 Lexi Peoples 11   Novice Super JR F Short 26:36
4 Dana Peoples 8   Novice Super JR F Short 30:37
             
  Jack Rust     Sport Super JR M MINI DNS
  TEAM COMPETITION          
  3 Riders         Total Time
1 "Cole" Fusion Factory   U     1:04:13
  Sven Cole          
  Dennis Morgan          
  Steve Piotrow          
2 The Three Stooges   T     1:12:25
  Aaron Gorban          
  Skip Spadaccini          
  Joe Yahna          
3 Ro’s Team   R     1:31:15
  Ted Gardner          
  Ed Good          
  Jesse Walker          
4 RMB   M     1:35:19
  Brandon Ferreira          
  Regina Ferreira          
  Meghan Skidmore          
  Great Glen Trails   G     DNS
  Dan Doherty          
  Mary Doherty          
  Howie Wemyss          
  Steel Wheels   S     DNS
  Tim Bernier          
  Peter Brockett          
  Steve Kinney          
  Red Jersey   J     DNS
  Sam Anderson          
  Ben Cargill          
  Dave Murphy          
  The Fast & The Furious   Z     DNS
  Ben Emery          
  Sean Perley          
  Mitchell Yahna          
  The 3 Amigos   B     DNS
  Chad Connell          
  Tim Connell          
  Sean Doherty          
  Team DAKINE   D     DNS
  Dave Chandler          
  Mike Saras          
  Tam Wood          
  Conway Chaos   C     DNS
  Trenton Graham          
  Hunter Lebeuf          
  Gabe Lee          

« Back to Summer Mountain Bike Series

back to top