2014 – Salomon Spring Trail Series – Week 5

Back to trail series

3.2 MILE Long course Week 5
Men’s Open Divison – Long Course
1 Michael Farmer 24 20:33
2 Jeremiah Hawkins 32 21:35
3 Adam Marsh 31 22:13
4 John Lamneck 35 22:44
5 Bobby Langlands 21 25:19
6 Keith Hartshorn 40 26:15
7 Chris Brockett 24 27:23
8 Peter Gagnon 45 33:36
9 Dan Palmer 42 55:50
Tristan Williams 28 DNS
Brent Trail 26 DNS
Dan Buteau 42 DNS
Ian Carlisle 22 DNS
Joe DellaValla 39 DNS
Matt Burkett 30 DNS
Steve Korzen 44 DNS
Women’s Open Divison – Long Course
1 Meg Skidmore 28 23:26
2 Susan Thompson 39 26:26
3 Megan Johnson 27 27:01
4 Kate Lamneck 35 27:24
5 Laura Lombardo 39 27:33
6 Carrie Burkett 28 30:39
7 Michelle Hartshorn 38 34:07
8 Samantha Santy 22 34:12
9 Bethanie Bouchard 32 39:07
10 Lori Palmer 44 42:35
11 Gemini DeMers 23 53:52
11 Kim Hoyt 34 53:52
13 Karen Keller 45 68:59
Margaret Graciano 28 DNS
Leslie Beckwith 38 DNS
Kyla Brustin 33 DNS
Victoria Giron 40 DNS
Mariah Palmer 24 DNS
Andrea Berthiaume 44 DNS
Men’s Masters Divison – Long Course
1 Paul Bazanchuk 59 22:52
2 Dan Doherty 52 24:19
3 Steven Fisher 47 26:05
4 Bill Earle 59 26:32
5 Ben Wilcox 50 28:51
6 Mike Pelchat 59 29:45
7 Andrew Howe 59 30:22
8 Bryant Alden 48 34:08
9 Mike Brosnan 60 37:56
10 Bill Paiva 55 39:07
11 Moe Parent 58 40:05
Skip Spadaccini 57 DNS
Mark Kelley 57 DNS
Bruce Hill 58 DNS
Men’s Junior Division – Long Course
1 Andrew Doherty 14 22:56
2 Jeffrey Palmer 13 30:51
Women’s Masters Divison – Long Course
1 Sue Wemyss 54 25:45
2 Laura Brockett 54 28:07
3 Patti Alden 48 31:52
4 Libby Smith 59 36:10
5 Sherrill Tracy 59 37:55
6 Donna Parent 54 40:05
7 Regina Ferreira 55 41:24
8 CaroleAnne Andy 47 44:25
9 Brenda Adam 49 50:28
9 Kelly Judson-Bacon 48 50:28
Madeleine Ryan 56 DNS
Priscilla Gorveatt 53 DNS
Elaine Lowe 48 DNS
Julie Cooney 41 DNS
Women’s Grand Master Division – Long Course
Rosemary Good 67 DNS
Men’s Grand Master Division – Long Course
1 Jesse Walker 71 50:57
Women’s Junior Division – Long Course
1 Tabitha Fortin 13 59:12
Girl’s Youth Division – Long Course
1 Gianna Bouchard 10 49:14
Nadia Bouchard 8 DNS
Men’s Open Division – Short Course
1 Steven Iannuzzi 43 28:10
Jamie Welch 38 DNS
Dean Rifanburg 41 DNS
Men’s Master Division – Short Course
1 Rick Treiss 52 26:23
Women’s Open Division – Short Course
1 Amy Wilson 43 26:01
2 Linda Rich 44 26:17
3 Lauren Ripa 27 27:27
4 Gina Welch 35 27:53
5 Tina LaPierre 43 37:58
Julie Ferland 29 DNS
Jessica DellaValla 39 DNS
Jennifer McCarthy 41 DNS
Kelly Gagnon 39 DNS
Women’s Master Division – Short course
1 Lisa Brown 46 30:16
2 Peggy Brickley 46 33:50
Karen Aubin 52 DNS
Girl’s Youth Division – Short Course
1 Isabel Micucci 11 25:04
2 Cora Treiss 9 26:26
3 Grace Brickley 8 33:43
4 Aine Muzerall 7 34:34
5 Emma LaPierre 9 37:56
Molly DellaValla 7 DNS
Boy’s Youth Division – Short Course
1 Parker Welch 8 27:30
Boy’s Youth Division – MINI Course
1 Joseph Boyer 9 9:53
2 John Micucci 8 15:38
Joseph DellaValla 6 DNS
John DellaValla 2 DNS
Women’s Master Division – MINI Course
1 Sally Grand 48 9:54
Women’s Walking Divison – Long Course
1 Laurel Smith 56 47:10
2 Nancy Brown 62 63:56
2 Kim Henry 66 63:56
4 Betsy Anderson 62 65:00
4 Christine Fleming 63 65:00
Women’s Walking Divison – Short Course
1 Leann Muzerall 48 36:59
2 Liz Brickley 45 38:28
3 Susan Chapman 65 39:29
4 Michelle O’Donnell 57 41:32
Sharon O’Neill 56 DNS
Denise Spoor 54 DNS
Ann Phair 57 DNS
Rondi Stearns 55 DNS