Results Week 2 – 2013 Salomon Trail Running Series

Spring Running Home

Long Course 3.3 miles | Short Course 2.4 miles | Mini Course .5 miles

 

Mens Open Division – Long Course
1 Tristan Williams 27 20:03
2 Sean Doherty 17 22:36
3 Jeremiah Hawkins 31 22:58
4 Michael Wejchert 26 23:00
5 John Lamneck 34 23:52
6 Aaaron Gorban 38 26:31
7 Tony Jerome 37 27:25
8 Dean Rifanburg 40 27:31
9 Todd Bouchard 17 27:54
10 Tyler Bergmeier 41 30:29
11 Keith Hartshorn 39 31:16
12 Dave Cameron 40 32:48
13 Peter Gagnon 44 40:10
14 John Valk 45 44:26
15 Dan Palmer 41 45:13
16 Steve Korzen 43 51:50
Mike Laracy DNS
Mens Junior Division – Long Course
1 Tim Ryan 15 28:14
2 Frank Thompson 15 28:16
3 Andrew Doherty 13 29:17
4 Jeffrey Palmer 12 37:24
Womens Open Division – Long Course
1 Leslie Beckwith 37 23:57
2 Leah Hart 23 24:47
3 Meg Skidmore 28 24:55
4 Kate Lamneck 34 29:41
5 Diane French 22 29:46
6 Kori Marchowsky 40 30:28
7 Megan Johnson 26 32:44
8 Victoria Giron 39 33:51
9 Christine Thompson 45 34:35
10 Melissa Jerome 35 34:47
11 Angela Lanzillo 42 36:40
12 Mariah Palmer 23 37:24
13 Christina Paiva 24 37:54
14 Janet Valliere 42 38:19
15 Michelle Hartshorn 37 39:44
16 Bethanie Bouchard 31 40:19
17 Laura Huesers 28 42:01
18 Lori Palmer 43 42:36
19 Ashley Andy 24 47:36
20 Jenifer Sims 32 49:00
21 Lori Korzen 42 51:51
22 Merrilee Wilson 37 62:50
23 Kim Hoyt 62:51
Jennifer Dougherty 41 *DNS
Ariel Palmer 21 DNS
Melissa Roman 28 DNS
Mens Masters Division – Long Course
1 Paul Bazanchuk 58 22:46
2 Dan Doherty 51 26:31
3 Bill Earle 58 27:58
4 Ben Wilcox 49 28:32
5 Jim Drew 63 29:48
6 Skip Spadaccini 56 31:24
7 Mike Pelchat 58 32:57
8 Bill Goodrich 55 33:48
9 Bruce Hill 57 34:42
10 Bryant Alden 47 35:01
11 Andrew Hartford 64 38:13
12 Mike Brosnan 59 47:30
Ian Blair 50 DNS
Brad Clarke 46 DNS
Mens Grandmaster Division – Long Course
1 Peter Szawlowski 70 31:47
Womens Masters Division – Long Course
1 Sue Wemyss 53 27:07
2 Laura Brockett 53 29:11
3 Patti Alden 47 34:57
4 Libby Smith 58 36:57
5 Madeleine Ryan 55 37:05
6 Tami Hartley 51 38:18
7 Rosemary Good 66 39:11
8 Aldea D’Alfonso 57 43:18
9 CarolAnne Andy 46 47:40
Womens Open Division – Short Course
1 Nicky Pizzo 41 28:33
2 Linda Rich 43 29:53
3 Lauren Ripa 26 31:45
4 Lisa Brown 45 32:07
5 Kelly Gagnon 38 35:13
6 Jenifer Dougherty 41 38:27
Womens Master Division – Short Course
1 Sherrill Tracy 58 DNS
Womens Grandmaster Division – Short Course
1 Liz Szawlowski 80 37:37
Womens Walking Division – Long Course
1 Sue Chapman 64 55:19
2 Regina Ferreira 54 55:20
Womens Walking Division – Short Course
1 Laurel Smith 55 44:17
2 Miranda Bergmeier 44 46:19
3 Kim Henry 65 50:17
3 Christine Fleming 62 50:17
5 Sharon O’Neil 55 51:53
6 Denise Spoor 53 51:54
7 Ann Phair 57 51:56
Mens Walking Division – Short Course
1 Howie Wemyss 62 42:45
Girls Youth  Walking Division – Short Course
1 Lillian Bergmeier 8 46:18
Boys Youth Run Division – Mini Course
1 John Beckwith 7 25:32
Collin Laracy 4 DNS
Girls Youth Run Division – Mini Course
1 Lexie Gagnon 4 26:05