Results Week 3 – 2013 Spring Trail Running Series

Spring Running Home

Long Course 3.3 miles | Short Course 2.4 miles | Mini Course .5 miles

 

Mens Open Division – Long Course
1 Sean Doherty 17 21:52
2 Michael Wejchert 26 22:24
3 John Lamneck 34 24:04
4 Aaaron Gorban 38 25:49
5 Dean Rifanburg 40 28:06
6 Tony Jerome 37 28:16
7 Mike Laracy 28:46
8 Keith Hartshorn 39 29:32
9 Tyler Bergmeier 41 31:25
10 Dave Cameron 40 31:47
11 Peter Gagnon 44 37:25
12 Dan Palmer 41 45:43
13 Steve Korzen 43 49:01
Tristan Williams 27 DNS
Jeremiah Hawkins 31 DNS
Todd Bouchard 17 DNS
Mens Junior Division – Long Course
1 Tim Ryan 15 26:18
2 Frank Thompson 15 27:26
3 Jeffrey Palmer 12 37:18
Andrew Doherty 13 DNS
Womens Open Division – Long Course
1 Leslie Beckwith 37 23:29
2 Meg Skidmore 28 24:56
3 Kate Lamneck 34 28:51
4 Diane French 22 29:40
5 Victoria Giron 39 31:56
6 Angela Lanzillo 42 33:51
7 Christine Thompson 45 34:11
8 Melissa Jerome 35 34:36
9 Mariah Palmer 23 37:17
10 Michelle Hartshorn 37 40:14
11 Jennifer Dougherty 41 40:31
12 Bethanie Bouchard 31 40:33
13 Lori Palmer 43 44:10
14 Lori Korzen 42 44:28
15 Melissa Roman 28 44:41
16 Merrilee Wilson 37 59:01
17 Kim Hoyt 59:02
Leah Hart 23 DNS
Kori Marchowsky 40 DNS
Megan Johnson 26 DNS
Ariel Palmer 21 DNS
Christina Paiva 24 DNS
Janet Valliere 42 DNS
Ashley Andy 24 DNS
Jenifer Sims 32 *DNS
Laura Huesers 28 DNS
Mens Masters Division – Long Course
1 Paul Bazanchuk 58 22:53
2 Brad Clarke 46 25:35
3 Dan Doherty 51 25:38
4 Bill Earle 58 28:34
5 Jim Drew 63 30:01
6 Bill Goodrich 55 31:56
7 Mike Pelchat 58 32:04
8 Bryant Alden 47 34:07
9 Bruce Hill 57 35:37
10 Andrew Hartford 64 36:40
11 Mike Brosnan 59 39:38
Ian Blair 50 DNS
Ben Wilcox 49 DNS
Skip Spadaccini 56 DNS
Mens Grandmaster Division – Long Course
1 Peter Szawlowski 70 30:35
Womens Masters Division – Long Course
1 Sue Wemyss 53 27:08
2 Laura Brockett 53 29:09
3 Patti Alden 47 33:51
4 Tami Hartley 51 36:57
5 Libby Smith 58 37:30
6 Rosemary Good 66 38:25
7 Madeleine Ryan 55 38:37
8 Aldea D’Alfonso 57 43:43
CarolAnne Andy 46 DNS
Womens Open Division – Short Course
1 Linda Rich 43 29:44
2 Lauren Ripa 26 31:09
3 Lisa Brown 45 31:24
4 Jenifer Sims 32 36:26
5 Kelly Gagnon 38 39:07
Nicky Pizzo 41 DNS
Womens Master Division – Short Course
1 Sherrill Tracy 58 31:18
Womens Grandmaster Division – Short Course
1 Liz Szawlowski 80 36:42
Womens Walking Division – Long Course
1 Lynda True-Carter 40 50:16
2 Sue Chapman 64 57:50
Regina Ferreira 54 DNS
Womens Walking Division – Short Course
1 Laurel Smith 55 39:26
2 Miranda Bergmeier 44 48:31
3 Kim Henry 65 52:02
3 Christine Fleming 62 52:02
5 Sharon O’Neil 55 55:04
5 Ann Phair 57 55:04
Denise Spoor 53 DNS
Mens Walking Division – Short Course
Howie Wemyss 62 DNS
Girls Youth  Walking Division – Short Course
1 Lillian Bergmeier 8 48:30
Boys Youth Run Division – Mini Course
1 Collin Laracy 4 23:00
2 Vincent Roman 7 30:02
3 John Beckwith 7 30:17
4 Elijah Roman 4 31:29
Girls Youth Run Division – Mini Course
1 Lexie Gagnon 4 *16:24