Results Week 4 – 2013 Spring Trail Running Series

Spring Running Home

Long Course 3.3 miles | Short Course 2.4 miles | Mini Course .5 miles

Check out the photos on:

Flickr  or   Facebook

Mens Open Division – Long Course
1 Tristan Williams 27 19:38
2 Sean Doherty 17 21:47
3 Jeremiah Hawkins 31 23:03
4 Rob Hamel 45 25:08
5 John Lamneck 34 25:13
6 Tony Jerome 37 27:54
7 Mike Laracy 27:59
8 Keith Hartshorn 39 29:24
9 Tyler Bergmeier 41 31:56
10 Dan Palmer 41 46:44
11 Steve Korzen 43 51:12
Michael Wejchert 26 DNF
Aaaron Gorban 38 DNS
Dean Rifanburg 40 DNS
Dave Cameron 40 DNS
Peter Gagnon 44 DNS
Todd Bouchard 17 DNS
Mens Junior Division – Long Course
1 Tim Ryan 15 27:32
2 Frank Thompson 15 27:33
3 Jeffrey Palmer 12 35:56
Andrew Doherty 13 DNS
Womens Open Division – Long Course
1 Leslie Beckwith 37 24:08
2 Meg Skidmore 28 26:21
3 Leah Hart 23 27:46
4 Kate Lamneck 34 29:53
5 Kori Marchowsky 40 31:27
6 Megan Johnson 26 32:44
7 Christine Thompson 45 35:00
8 Angela Lanzillo 42 35:32
9 Melissa Jerome 35 36:32
10 Michelle Hartshorn 37 38:40
11 Ariel Palmer 21 42:59
12 Lori Korzen 42 43:07
13 Lori Palmer 43 43:33
14 Jenifer Sims 32 53:55
15 Kim Hoyt 60:20
15 Merrilee Wilson 37 60:20
Diane French 22 DNS
Victoria Giron 39 DNS
Mariah Palmer 23 DNS
Jennifer Dougherty 41 DNS
Bethanie Bouchard 31 DNS
Melissa Roman 28 DNS
Christina Paiva 24 DNS
Janet Valliere 42 DNS
Ashley Andy 24 DNS
Laura Huesers 28 DNS
Mens Masters Division – Long Course
1 Paul Bazanchuk 58 22:13
2 Dan Doherty 51 25:20
3 Brad Clarke 46 26:30
4 Bill Goodrich 55 31:25
5 Skip Spadaccini 56 32:21
6 Mike Pelchat 58 32:35
7 Bryant Alden 47 32:40
8 Bruce Hill 57 33:42
Bill Earle 58 DNS
Jim Drew 63 DNS
Andrew Hartford 64 DNS
Ian Blair 50 DNS
Ben Wilcox 49 DNS
Mike Brosnan 59 DNS
Mens Grandmaster Division – Long Course
1 Peter Szawlowski 70 31:22
Womens Masters Division – Long Course
1 Sue Wemyss 53 26:12
2 Laura Brockett 53 30:10
3 Madeleine Ryan 55 36:41
4 Libby Smith 58 37:46
5 Tami Hartley 51 38:20
6 Rosemary Good 66 40:37
Patti Alden 47 DNS
Aldea D’Alfonso 57 DNS
CarolAnne Andy 46 DNS
Womens Open Division – Short Course
1 Lauren Ripa 26 29:31
2 Linda Rich 43 30:00
3 Lisa Brown 45 31:28
4 Nicky Pizzo 41 45:42
Kelly Gagnon 38 DNS
Womens Master Division – Short Course
1 Sherrill Tracy 58 31:20
Womens Grandmaster Division – Short Course
1 Liz Szawlowski 80 36:27
Girls Youth Division – Short Course
1 Lily Gorban 6 45:41
Womens Walking Division – Long Course
1 Lynda True-Carter 40 48:40
2 Sue Chapman 64 55:54
3 Regina Ferreira 54 55:55
Womens Walking Division – Short Course
1 Laurel Smith 55 47:54
2 Miranda Bergmeier 44 47:56
3 Sharon O’Neil 55 50:19
3 Ann Phair 57 50:19
3 Denise Spoor 53 50:19
6 Kim Henry 65 55:40
6 Christine Fleming 62 55:40
Mens Walking Division – Short Course
1 Howie Wemyss 62 43:16
Girls Youth  Walking Division – Short Course
1 Lillian Bergmeier 8 47:56
Boys Youth Run Division – Mini Course
1 Collin Laracy 4 22:57
2 John Beckwith 7 29:27
Vincent Roman 7 DNS
Elijah Roman 4 DNS
Girls Youth Run Division – Mini Course
Lexie Gagnon 4 DNS