Results Week 5 – 2013 Spring Trail Running Series

Spring Running Home

Long Course 3.3 miles | Short Course 2.4 miles | Mini Course .5 miles

 

Mens Open Division – Long Course
1 Tristan Williams 27 19:38
2 Sean Doherty 17 20:54
3 Michael Wejchert 26 21:54
4 Jeremiah Hawkins 31 22:01
5 John Lamneck 34 23:59
6 Aaaron Gorban 38 26:27
7 Mike Laracy 27:01
8 Tony Jerome 37 28:03
9 Keith Hartshorn 39 28:20
10 Tyler Bergmeier 41 29:40
11 Peter Gagnon 44 38:04
12 Dan Palmer 41 43:06
13 Steve Korzen 43 46:07
Dean Rifanburg 40 DNS
Dave Cameron 40 DNS
Rob Hamel 45 DNS
Todd Bouchard 17 DNS
Mens Junior Division – Long Course
1 Frank Thompson 15 26:20
2 Andrew Doherty 13 28:13
3 Tim Ryan 15 28:43
4 Jeffrey Palmer 12 36:48
Womens Open Division – Long Course
1 Leslie Beckwith 37 23:42
2 Kate Lamneck 34 29:13
3 Diane French 22 30:18
4 Megan Johnson 26 30:49
5 Victoria Giron 39 32:18
6 Janet Valliere 42 33:44
7 Angela Lanzillo 42 33:47
8 Christine Thompson 45 34:22
9 Melissa Jerome 35 34:32
10 Michelle Hartshorn 37 36:35
11 Ariel Palmer 21 39:21
11 Mariah Palmer 23 39:21
13 Lori Korzen 42 40:23
14 Lori Palmer 43 44:17
15 Merrilee Wilson 37 59:41
16 Kim Hoyt 59:42
Meg Skidmore 28 DNS
Leah Hart 23 DNS
Kori Marchowsky 40 DNS
Jenifer Sims 32 DNS
Jennifer Dougherty 41 *DNS
Bethanie Bouchard 31 DNS
Melissa Roman 28 DNS
Christina Paiva 24 DNS
Ashley Andy 24 DNS
Laura Huesers 28 DNS
Mens Masters Division – Long Course
1 Paul Bazanchuk 58 22:42
2 Dan Doherty 51 24:30
3 Brad Clarke 46 24:47
4 Ian Blair 50 25:38
5 Bill Earle 58 27:49
6 Jim Drew 63 28:47
7 Bill Goodrich 55 30:13
8 Mike Pelchat 58 30:43
9 Skip Spadaccini 56 31:22
10 Bryant Alden 47 32:16
11 Bruce Hill 57 33:38
12 Andrew Hartford 64 34:22
13 Mike Brosnan 59 44:40
Ben Wilcox 49 DNS
Mens Grandmaster Division – Long Course
1 Peter Szawlowski 70 30:41
Womens Masters Division – Long Course
1 Laura Brockett 53 30:00
2 Sue Wemyss 53 30:58
3 Patti Alden 47 31:39
4 Madeleine Ryan 55 35:06
5 Aldea D’Alfonso 57 42:59
Libby Smith 58 DNS
Tami Hartley 51 *DNS
Rosemary Good 66 DNS
CarolAnne Andy 46 DNS
Womens Open Division – Short Course
1 Lisa Brown 45 30:45
2 Kelly Gagnon 38 37:04
Lauren Ripa 26 DNS
Linda Rich 43 DNS
Nicky Pizzo 41 DNS
Womens Master Division – Short Course
1 Sherrill Tracy 58 29:48
Womens Grandmaster Division – Short Course
1 Liz Szawlowski 80 34:40
Girls Youth Division – Short Course
Lily Gorban 6 DNS
Womens Walking Division – Long Course
1 Lynda True-Carter 40 46:33
2 Regina Ferreira 54 53:37
2 Tami Hartley 51 53:37
Sue Chapman 64 DNS
Womens Walking Division – Short Course
1 Christine Fleming 62 44:31
2 Jenn Dougherty 41 47:59
3 Sharon O’Neil 55 48:49
3 Ann Phair 57 48:49
3 Denise Spoor 53 48:49
Laurel Smith 55 DNS
Miranda Bergmeier 44 *DNS
Kim Henry 65 DNS
Mens Walking Division – Short Course
1 Howie Wemyss 62 41:23
Womens Walking Division – MINI Course
1 Miranda Bergmeier 44 25:51
Boys Youth Run Division – Mini Course
1 Collin Laracy 4 20:43
John Beckwith 7 DNS
Vincent Roman 7 DNS
Elijah Roman 4 DNS
Girls Youth Run Division – Mini Course
Lexie Gagnon 4 DNS
Girls Youth  Walking Division – MINI Course
1 Lillian Bergmeier 8 25:51

Comments are closed.