Results Week 7 – 2013 Salomon Trail Running Series

Spring Running Home

Long Course 3.3 miles | Short Course 2.4 miles | Mini Course .5 miles

 

Mens Open Division – Long Course
1 Tristan Williams 27 22:07
2 John Lamneck 34 24:34
3 Sean Doherty 17 24:54
4 Keith Hartshorn 39 28:31
5 Tony Jerome 37 28:58
6 Tyler Bergmeier 41 29:05
7 Dave Cameron 40 32:06
8 Peter Gagnon 44 38:00
9 Dan Palmer 41 44:01
Steve Korzen 43 DNS
Jeremiah Hawkins 31 DNS
Aaaron Gorban 38 DNS
Michael Wejchert 26 DNS
Mike Laracy DNS
Dean Rifanburg 40 DNS
Mens Junior Division – Long Course
1 Andrew Doherty 13 28:53
2 Tim Ryan 15 33:53
2 Frank Thompson 15 33:53
4 Jeffrey Palmer 12 41:11
Womens Open Division – Long Course
1 Leslie Beckwith 37 23:50
2 Meg Skidmore 28 25:35
3 Kate Lamneck 34 29:28
4 Diane French 22 30:55
5 Victoria Giron 39 33:13
6 Christine Thompson 45 34:55
7 Angela Lanzillo 42 35:49
8 Michelle Hartshorn 37 36:32
9 Ariel Palmer 21 41:12
9 Mariah Palmer 23 41:12
11 Lori Palmer 43 42:39
12 Ashley Andy 24 46:41
13 Kim Hoyt 59:30
13 Merrilee Wilson 37 59:30
Leah Hart 23 DNS
Kori Marchowsky 40 DNS
Megan Johnson 26 DNS
Janet Valliere 42 *DNS
Melissa Jerome 35 DNS
Lori Korzen 42 DNS
Jenifer Sims 32 DNS
Bethanie Bouchard 31 DNS
Laura Huesers 28 DNS
Melissa Roman 28 DNS
Mens Masters Division – Long Course
1 Paul Bazanchuk 58 22:12
2 Dan Doherty 51 24:09
3 Jim Drew 63 27:52
4 Bill Earle 58 28:11
5 Bruce Hill 57 29:44
6 Mike Pelchat 58 30:25
7 Bryant Alden 47 30:45
8 Skip Spadaccini 56 31:03
9 Andrew Hartford 64 34:01
10 Mike Brosnan 59 40:47
Brad Clarke 46 DNS
Ian Blair 50 DNS
Ben Wilcox 49 DNS
Bill Goodrich 55 DNS
Mens Grandmaster Division – Long Course
1 Peter Szawlowski 70 30:18
Womens Masters Division – Long Course
1 Sue Wemyss 53 25:36
2 Laura Brockett 53 30:26
3 Patti Alden 47 31:09
4 Libby Smith 58 36:19
5 Tami Hartley 51 40:22
6 Aldea D’Alfonso 57 44:30
7 CarolAnne Andy 46 46:41
Madeleine Ryan 55 DNS
Womens Open Division – Short Course
1 Janet Valliere 42 24:36
2 Linda Rich 43 28:36
3 Nicky Pizzo 41 28:46
4 Lauren Ripa 26 30:36
4 Lisa Snowman 37 30:36
6 Kelly Gagnon 38 36:43
Lisa Brown 45 DNS
Womens Master Division – Short Course
1 Sherrill Tracy 58 29:36
Womens Grandmaster Division – Short Course
1 Liz Szawlowski 80 35:09
Womens Walking Division – Long Course
1 Lynda True-Carter 40 45:16
2 Sue Chapman 64 58:36
Regina Ferreira 54 DNS
Womens Walking Division – Short Course
1 Laurel Smith 55 36:33
2 Jenn Dougherty 41 45:57
3 Sharon O’Neil 55 49:08
3 Ann Phair 57 49:08
3 Denise Spoor 53 49:08
6 Christine Fleming 62 50:30
6 Kim Henry 65 50:30
8 Miranda Bergmeier 44 50:31
Girls Youth  Walking Division – Short Course
1 Lillian Bergmeier 8 50:31
Mens Walking Division – Short Course
Howie Wemyss 62 DNS
Boys Youth Run Division – Mini Course
1 John Beckwith 7 36:13
Collin Laracy 4 DNS
Vincent Roman 7 DNS
Elijah Roman 4 DNS
Girls Youth Run Division – Mini Course
1 Lexie Gagnon 4 27:17

Comments are closed.